Trudno dzisiaj wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę lub remont bez płyty gipsowo-kartonowej. Jej poręczność, niska waga i możliwość montażu „na sucho” sprawiają, iż znajduje szerokie zastosowania. Dzięki płycie możemy wykonać takie zadania, jak: zbudowanie ściany między pokojami, wykończenie sufitu w pomieszczeniach na poddaszu, wykonanie nietypowych półek wystających ze ściany, obudowanie pionów kanalizacyjnych czy też zabudowa wanny. Niezbędnym elementem suchej zabudowy poza płytami kartonowo-gipsowymi jest prefabrykowany stalowy stelaż. Od staranności wykonania stelaża zależy ostateczny efekt płaszczyzn, jakie uzyskamy po zakończonej pracy.

Profile

Podstawowymi elementami systemu podkonstrukcji sufitu są profile: ścienne oraz główne (inaczej sufitowe). Profil ścienny montowany jest obwodowo i służy jako oparcie do idących w poprzek pomieszczenia profili głównych. To one stanowią zasadnicze oparcie dla płyt. Profile główne dodatkowo mocuje się do sufitu za pomocą dłuższych lub krótszych uchwytów. Należy pamiętać, aby rozstaw profili odpowiadał szerokości płyt. Krawędź płyty musi wypaść na profilu. W przypadku większych rozpiętości sufitu, profile główne można położyć w dwóch płaszczyznach, tworząc rodzaj kratownicy. Na podobnej zasadzie powstają ściany.

Producenci oferują odpowiednie profile ścienne w różnych szerokościach dla różnych grubości ścian. Są one dostosowane do standardowej wysokości pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że ściana z płyt gipsowo-kartonowych ma ograniczoną nośność. Trzeba wcześniej określić, w którym miejscu zostanie ona dociążona. Tam, gdzie będą wisieć szafki kuchenne, duże lustra czy telewizory, warto ją wzmocnić, na przykład umieszczając pod płytą kartonowo-gipsową warstwę płyty OSB. Duże obciążenie dla ściany stanowią także drzwi. W tym przypadku wymagane jest użycie specjalnych wzmocnionych profili drzwiowych. W łazienkach natomiast należy wykonać stelaż podtynkowy do powieszenia miski ustępowej i umywalki.

Wygłuszanie

Aby zapewnić komfort pomieszczeń, ściana wykonana w systemie suchej zabudowy powinna być odpowiednio wygłuszona. W tym celu pod profile leżące na podłodze i suficie układa się odpowiednie taśmy ze spienionej gumy. Do środka ściany wkładamy płyty z akustycznej wełny mineralnej. Należy pamiętać, aby wełna była z dwóch stron zabezpieczona poprzez przyklejenie do profili folii paroszczelnej. Jedną z cech systemu suchej zabudowy jest brak konieczności tynkowania na mokro. Skraca to znacznie czas remontu i pozwala na wyeliminowanie uciążliwych prac tynkarskich związanych z dużą ilością zaprawy i wody.

Wykończenie ściany płytami kartonowo-gipsowymi

Z płyty k-g można nie tylko zbudować ściany działowe, ale także bez użycia stelaża wykończyć ściany murowane, przyklejając płyty bezpośrednio do podłoża. Podłoże do klejenia płyt musi być odpowiednio przygotowane. Powierzchnie ścian należy dokładnie oczyścić z resztek zaprawy, pyłu i zagruntować aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić. Idealny do tego zadania jest grunt głęboko penetrujący ACRYL-PUTZ® GP 41.

Płyty, po odpowiednim docięciu, przykleja się do podłoża za pomocą kleju gipsowego. Polecamy klej gipsowy ACRYL-PUTZ® KG31. Klej należy nakładać plackami o grubości 2 cm i średnicy mniej więcej 10 cm. Odległości pomiędzy plackami powinny wynosić około 30-40 cm. Należy pamiętać również o rozciągnięciu kleju wzdłuż krawędzi płyty. Następnie przyłożoną do ściany płytę należy lekko docisnąć, np. za pomocą łaty budowlanej. Płytę można korygować do 10 min. Następną płytę pasować po ok. 15 minutach. Ważne jest zachowanie szczelin pomiędzy przymocowanymi płytami: ok. 2 mm, pomiędzy płytą a sufitem 5 mm i między płytą a podłogą 10 mm. Ten zabieg umożliwi cyrkulację powietrza, która gwarantuje prawidłowe zawiązywanie kleju.

Po wyschnięciu kleju czas na spoinowanie. Można je przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy, nazywany metodą beztaśmową, wymaga użycia masy szpachlowej wyróżniającej się świetną przyczepnością, elastycznością oraz wytrzymałością, np. ACRYL-PUTZ® MS30. Sposób ten polega na wypełnieniu spoiny dwoma warstwami do wyrównania płaszczyzny. Drugi wariant zakłada wykorzystanie specjalnej taśmy papierowej lub siatki zatapianej w pierwszej warstwie masy nałożonej wzdłuż spoiny, na którą po wyschnięciu nakłada się drugą warstwę. Po całkowitym wyschnięciu uzyskaną powłokę zaleca się pokryć gładzią szpachlową, np. ACRYL-PUTZ® ST10 START, celem uzyskania idealnej gładkości powierzchni przeznaczonej pod malowanie.

Autor: KATARZYNA WROCZYŃSKA-KACZMAREK
Specjalistka w dziedzinie projektowania i wykańczania wnętrz, ogrodnictwa i projektowania terenu. Właścicielka Pracowni Projektowej „Proporcja” zajmującej się projektowaniem architektonicznym, terenów zielonych i wnętrz.