Okna

Zanim przyjdzie mroźna zima koniecznie sprawdź czy okna i drzwi w twoim domu są dostatecznie szczelne. Zapobiegniesz w ten sposób niepotrzebnej utracie ciepła. Jeśli po przyłożeniu ręki do krawędzi futryny poczujesz lekki przeciąg, konieczne będzie użycie specjalnego silikonu lub samoprzylepnej uszczelki.

Warto też sprawdzić, czy nasze okna nie potrzebują regulacji. W tym celu włóżmy kawałek papieru między skrzydła i ośnieżnicę, jeśli papier rusza się po zamknięciu okna, wymagana jest jego naprawa.

Pamiętaj, że przez okna może z twojego domu uciekać nawet 25% ciepła!

Okna nie mogą jednak być zbyt szczelne, ponieważ w mieszkaniu wymagana jest odpowiednia wentylacja. Zbyt szczelne okna są często przyczyną pojawienia się wilgoci i pleśni. Mogą także stanowić niebezpieczeństwo, gdy ogrzewamy dom za pomocą piecyka gazowego lub kominka. Jeśli mamy okna z PCV warto pomyśleć o zamontowaniu nawiewników, dzięki którym będziemy mogli kontrolować dopływ świeżego powietrza.

Kontrola pieca oraz instalacji grzewczej

Dla naszego bezpieczeństwa i wygody powinniśmy zamówić serwis, który sprawdzi kondycję naszego pieca, usunie usterki i przygotuje go do intensywnego sezonu grzewczego. Bardzo ważne jest również sprawdzenie czystości instalacji oraz kanałów wentylacyjnych. Jeśli mamy kominek sprawdźmy drożność komina i czy poprawnie działa szyber, usuńmy resztki popiołu i drobne ubytki. Warto także przetestować działanie termostatu. Już po pierwszym uruchomieniu pieca powinniśmy wiedzieć, czy wszystko działa poprawnie i czy wymagana będzie interwencja specjalisty.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zaopatrz się w czujnik czadu i dymu!

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto także zadbać o kondycję naszych kaloryferów. Przede wszystkim sprawdzamy, czy nie są one zapowietrzone. Jeśli po włączeniu ogrzewania słychać w grzejniku szumy i bulgotania lub jego powierzchnia nierównomiernie się nagrzewa (dół jest ciepły, a góra zimna) to znak, że kaloryfer należy odpowietrzyć.

Woda

Przed nadejściem mrozów należy również zabezpieczyć urządzenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Po pierwsze krany ogrodowe. Należy odłączyć węże ogrodowe, opróżnić kran z wody i zamknąć go na zimę. W ten sposób zapobiegniemy zamarznięciu wody i uszkodzeniu, nie tylko kranu, ale i pęknięciu całego przewodu. Po drugie rury z zimną wodą umieszczone w piwnicach lub nieogrzewanych pomieszczeniach. One również narażone są na działanie minusowych temperatur i zamarzanie, dlatego w okresie zimowym należy je zabezpieczyć otuliną lub zamontować odpowiednie kable grzewcze.

Sprawdź kondycję chodników wokół cokołów budynków. Nieszczelne i uszkodzone mogą powodować przeciekanie wody do piwnicy.