Narzuta

Dbając o wystrój naszego salonu lub sypialni powinniśmy dużą wagę przyłożyć do wyboru odpowiedniej narzuty na sofę lub łóżko. Przede wszystkim w ich wyborze kierujemy się względami estetycznymi. Ważny jest kolor, który powinien być spójny z całą aranżacją pomieszczenia.

W jasnych pokojach, których ściany pomalowane są farbami o stonowanych kolorach warto wprowadzić kontrast i wybrać narzutę w intensywnych barwach. Jeśli nasza kanapa stoi na tle ciemniejszej ściany, możemy wybrać pled z tej samy gamy kolorystycznej, ale w nieco jaśniejszej tonacji. Na duże, wyraźne wzory, pozwolić mogą sobie właściciele wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, patchworki świetnie wyglądać będą w pomieszczeniach w stylu rustykalnym i prowansalskim, a narzuty wykończone koralikami i plecionkami idealne wpasują się do salonu i sypialni w stylu boho.

Drugim kryterium ważnym przy wyborze narzuty są względy praktyczne
. Zwróćmy uwagę, czy możemy ją prać w pralce, czy konieczne jest skorzystanie z pralni chemicznej. Taki szczegół, pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić sporo czasu i energii. Ważny jest także rodzaj materiału: pamiętajmy, że narzuta satynowa będzie łatwo zsuwać się z mebla, a ta wykonana ze sztucznego futerka gromadzić kurz, co może być szczególnie ważne w przypadku alergików.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj wykończenia narzuty. Dwustronna: pikowana i wypełniona włókniną świetnie sprawdzi się, jako nakrycie łóżka, natomiast cienką narzutę w formie pledu najlepiej stosować na kanapach i fotelach. Bardzo ważny także jest jej rozmiar. Jeszcze przed zakupem powinniśmy się zastanowić, czy chcemy aby nasza narzuta sięgała do ziemi, swobodnie opadała na brzeg mebla, czy będziemy podwijać ją pod materac.

Poduszki

Wybierając poduszki ozdobne warto zwrócić uwagę na dwie kwestie: wypełnienie oraz poszycie. Najlepiej sięgać po poduszki z naturalnych wypełnieniem (pierze, puch), które są bardziej trwałe, ułatwiają przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci. Alergicy jednak powinni sięgać po poduszki z wypełnieniami syntetycznymi, które dodatkowo są sprężyste i również zapewniają odpowiednią wentylację.

Od niedawna też sporym powodzeniem zaczęły cieszyć się wypełnienia z łuski gryczanej i orkiszowej, które hamują rozwój bakterii i roztoczy, utrzymują niski poziom wilgotności, są lekkie i elastyczne. Wielu uważa też, że pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu: poprawiają krążenie, pomagają w bólach reumatycznych i mają właściwości przeciwzapalne.

Drugą kwestią jest poszycie. I tutaj znowu warto uwzględnić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Warto aby poszewka naszej poduszki była łatwa w utrzymaniu: nadawała się do częstego prania, szybko schła i była trwała. Jest to ważne, szczególnie gdy w naszym domu są małe dzieci lub zwierzaki, którym poduszki często służą jako ważny rekwizyt do zabawy i wypoczynku.

Poduszki mają ogromne walory dekoracyjne, a zmiana ich poszycia pomoże szybko zmienić wystrój naszego mieszkania. Dlatego warto pomyśleć o dwóch zestawach poszewek. Na sezon jesień/zima wybieramy te w ciemniejszych kolorach wykonane z grubego materiału, futerka, sztruksu. Wiosną i latem poszewki zmieniamy na te uszyte z lekkich materiałów, w jasnych i żywiołowych kolorach, z roślinnym deseniem lub koronkowym wykończeniem. Przy wyborze poduszki warto też podążać za trendami i wybrać poszewkę w modnym obecnie trendzie geometrycznym lub botanicznym.