Jeżeli pragniemy wyposażyć nasze wnętrza w dodatkowe źródło energii, nie planując przy okazji generalnego remontu, warto pomyśleć o zakupie „kozy”, czyli pieca wolnostojącego.

Zalety

„Kozy” ustawiać można w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się odpowiedni przewód kominowy. Urządzenie to jest łatwe w montażu i demontażu, dlatego podczas przeprowadzki bez problemu możemy je zabrać ze sobą.
Piecyk, choć niewielki, potrafi ogrzać nawet kilkusetmetrowe powierzchnie. Poza tym koszt związany z zakupem i użytkowaniem urządzenia jest o wiele niższy niż tradycyjne metody grzewcze. Wykorzystanie drewna, jako materiału służącego do ogrzewania cieszy się ostatnio dużą popularnością. Oprócz miłych chwil spędzonych z bliskimi przy domowym palenisku, przyczynimy się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, spalając ekologiczne materiały, takie jak drewno lub pellety, a także zaopatrując się w „kozę” z katalizatorem, który nawet przy niskich temperaturach umożliwia skuteczne dopalanie spalin.
Należy pamiętać, by piecyki ustawiać daleko od firanek, dywanów, sprzętów RTV, czy innych łatwopalnych materiałów. Jeżeli podłoga wykonana jest z drewna lub pokryta wykładziną, pod „kozę” warto podłożyć specjalną blachę, szkło czy skonstruować dodatkowy podest.
Na rynku dostępna jest szeroka gama pieców wolnostojących. Współczesne „kozy” wyselekcjonować możemy zgodnie z naszym gustem i upodobaniami.

Nowocześnie

Jeżeli mieszkanie urządzone jest w stylu minimalistycznym doskonałym wyborem okazać się mogą proste i lekkie piece wykonane ze stali czy aluminium, współgrające z nowoczesnym stylem mebli czy monochromatycznym kolorem ścian. Korzystnie wyglądają również ściany z cegieł bądź płytek imitujących cegłę, lub elewacje pokryte gładzią szpachlową. Doskonałym dodatkiem okazać się może stół z ciężkim kamiennym blatem i zawieszone na kablach żarówki z ebonitowym włącznikiem.

Klasycznie

Dla wielbicieli nurtu klasycznego polecamy piecyki utrzymane w tej właśnie konwencji. Stylowa „koza” doskonale pasuje do pomieszczeń, w których przeważają skórzane sofy, rzeźbione antyki czy drewniane stropy. Żeliwny piecyk z charakterystycznymi zdobieniami w ciemnych – najlepiej czarnych – kolorach, świetnie będzie prezentował się na tle ścian w jasnych barwach.

Oryginalnie

Piecyk ciekawie prezentuje się na ścianie pomalowanej intensywnym, jaskrawym kolorem. Innym rozwiązaniem jest postawienie go na specjalnym podwyższeniu, lub dodatkowe zabezpieczenie przez obudowanie niskim murkiem. Jednak w kwestii wyboru kierujmy się przede wszystkim własnym gustem i intuicją.

Aranżacje poniżej: Kratki.pl