Porządek nie zrobi się sam

Przed przystąpieniem do porządków w szafie warto opracować sobie plan i podzielić pracę na kilka etapów: wstępną organizację, przymiarki, selekcję, organizację przestrzeni, podsumowanie.

Wstępna organizacja polega na wyciągnięciu z szafy wszystkich ubrań i posortowaniu ich według rodzajów: koszule z koszulami, sukienki z sukienkami itp. Podział ten pomoże nam zorientować się w zawartości naszej garderoby: dzięki temu oszacujemy ile tak naprawdę mamy par jeansów lub T-shirtów. Segregacja może również podziałać na nas motywująco. Przed nami nie będzie się piętrzyć góra bałaganu, ale niewielkie stosiki ubrań, nad którymi szybko zapanujemy.

Istotnym punktem naszego planu jest również określenie konkretnych ram czasowych naszej pracy. Pozwala to lepiej zarządzać cennym czasem i bardziej się zdyscyplinować.

Selekcja

Następnym punktem powinna być selekcja. Tym razem ubrania z każdej kategorii (spodnie, marynarki itd.) dzielimy na dwie części: odzież, którą lubimy, regularnie nosimy i chcemy zatrzymać oraz odzież, której nie nosimy i chcemy zdecydowanie się pozbyć z naszej szafy. Aby nie podejmować pochopnych decyzji warto poświęcić trochę czasu na przymiarki, szczególnie ubrań, których dawno nie nosiliśmy. Często okazuje się, że wyglądamy w nich zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy. Dużo łatwiej podjąć decyzję aby z czymś się rozstać, kiedy widzimy, że dawno wyszło już z mody lub niekorzystnie w tym wyglądamy.

Po selekcji garderoby warto pomyśleć o umyciu samej szafy, dokładnym przetarciu półek, a także wstawieniu zapachowej zawieszki lub saszetki. Pamiętajmy też, że niektóre rzeczy mogą wymagać wyprania lub wyprasowania.

Segregacja

Umieszczając ubrania w szafie możemy kierować się budową własnego ciała. Na górze szafy układamy kapelusze i czapki, a także apaszki i szale. Następnie swetry, bluzy i T-shity. Kolejne półki przeznaczamy na długie i krótkie spodnie. Na samym dole natomiast możemy schować buty- w specjalnych szufladach lub pudłach. Bieliznę (skarpetki, rajstopy, pończochy, biustonosze, majtki) powinniśmy umieścić w specjalnych pojemnikach i segregatorach. Na wieszaki wkładamy płaszcze, kurtki, marynarki, koszule, sukienki itp. Możemy je układać według kolorów lub rodzajów ubrania- każde z tych rozwiązań pozwoli nam szybko odnaleźć szukaną rzecz.

Warto wypracować sobie nawyk dbania o porządek w szafie. Pamiętajmy, że generalnie porządki zajmują nam zdecydowanie więcej czasu niż pilnowanie ładu na bieżąco. Świetnie sprawdza się tu reguła jednej minuty – jeżeli coś zajmie wam mniej niż 60 sekund, róbcie to natychmiast! Gdy wchodzimy do mieszkania i automatycznie rzucamy płaszcz na krzesło, zatrzymajmy się na chwilę i powieśmy płaszcz na wieszak. Przecież trwa to również mniej niż minutę!