Wykusz (ang. bay window) jest charakterystycznym elementem architektury amerykańskich domów podmiejskich, a także XIX-wiecznych kamienic. Wielokątna bryła przylegająca do zewnętrznej strony budynku spełnia funkcję dekoracyjną z zewnątrz, a wewnątrz rozświetla i powiększa przestrzeń. W amerykańskich domach powierzchnia ta aranżowana jest w szczególny sposób. Tu swoje miejsce mają miękkie siedziska z pasiastymi poduszkami, a wysokie okna przysłonięte są miękkimi kotarami stwarzając idealne tło do czytania, odpoczynku czy wypicia kawy.

Biurko pod oknem

Nawet jeśli budynek, w którym mieszkamy nie posiada wykuszu w wersji klasycznej warto wykorzystać miejsce pod oknem i oryginalnie je zaaranżować. Wykorzystując dostęp naturalnego światła możemy w miejsce parapetu zamontować szeroki, drewniany blat pełniący rolę stołu do pracy. Aranżację warto uzupełnić o system regałów na książki. W bezpośrednim sąsiedztwie okna, szczególnie gdy jest ono usytuowane od strony południowej, dłużej zachowamy koncentrację, a przerwy w pracy będziemy mogli wykorzystać do obserwacji widoków na zewnątrz.

Miejsce do czytania

Parapet z funkcją siedziska, na którym można usiąść z książką i kawą, czy nie brzmi jak marzenie? Warto przemyśleć dobrze zaprojektowaną, ławeczkę z miękką tapicerką, która jednocześnie zasłoni nieatrakcyjny kaloryfer i w efekcie doda całemu wnętrzu klasy. Przy takim rozwiązaniu należy dobrze przemyśleć kwestię ocieplenia i zainstalować np. ogrzewanie obwodowe, które sprawi, że siedzisko będzie ogrzewane od dołu. To rozwiązanie do sypialni, salonu a także do kuchni – strefa miękkich siedzisk i duży stół to znakomite miejsce do rodzinnych posiłków.

Pobudka w promieniach słońca

Usytuowanie łóżka zwykle podyktowane jest względami praktycznymi. Miejsce bezpośrednio pod oknem rzadko jest brane pod uwagę, co ma związek z obawą przed możliwym chłodem, szczególnie podczas jesienno-zimowych miesięcy. Jednak gdy posiadamy szczelne okna i system ogrzewania obwodowego, warto skorzystać z tego rozwiązania, choćby dla przyjemności obudzenia się w promieniach słońca. Ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie podium – do łóżka położonego nieco wyżej od poziomu podłogi poprowadzą schodki, a przestrzeń nabierze prawdziwie niepowtarzalnego wyglądu.