Małe mieszkanie stawia przed domownikami kilka poważnych wyzwań, takich jak rozdział strefy dziennej od części sypialnianej, organizacja miejsca do pracy i rozrywki, funkcjonalne urządzenie kuchni, a także najważniejsze – zachowanie poczucia prywatności i swobody współmieszkańców.

50/50

Przy urządzaniu domowej przestrzeni należy uwzględnić określony rytm życia, nawyki oraz potrzeby domowników. Jej funkcjonalność to jedynie połowa sukcesu. Nie można także zapomnieć o estetyce i stylu, który odzwierciedlałby charakter i osobowość mieszkańców. Oddzielając od siebie poszczególne strefy mieszkania, pamiętajmy także o tym, że muszą one ze sobą współgrać, tworząc spójną całość.

Salon na początek

Urządzenie mieszkania warto rozpocząć od miejsca pełniącego w kawalerce funkcję salonu. To właśnie tam partnerzy będą spędzać najwięcej wspólnego czasu. Warto ograniczyć meble do minimum, a całą energię poświęcić na przemyślany wybór tylko niezbędnych elementów, które zajmą centralne miejsce w salonie. Pierwszym zakupem powinna być dwuosobowa sofa, która w razie potrzeby przeobrazi się w wygodne łóżko. Niezmiernie ważnym elementem salonu jest stolik kawowy, wokół którego można rozłożyć pufy lub poduchy do siedzenia, stanowiące praktyczną, a za razem oryginalną alternatywę dla tradycyjnych krzeseł. Żelazną zasadą aranżacji niewielkich rozmiarów mieszkań jest niepodejmowanie pochopnych decyzji, np. spontaniczny zakup komody lub wygodnego fotela może okazać się codziennie odczuwalnym błędem.

Mała przestrzeń nie oznacza całkowitej rezygnacji z ozdób i dekoracji. Ozdabiając ściany, zamiast galerii zdjęć z wakacji, warto zdecydować się na jedną grafikę umieszczoną nad łóżkiem. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się lustra zawieszone na ścianie przeciwległej do drzwi, które sprawią, że przestrzeń wyda się większa.

Meble do zadań specjalnych

W małym mieszkaniu każdy zakamarek ma przynajmniej dwa zastosowania, dlatego warto inwestować w meble wielofunkcyjne. Na rynku dostępna jest cała gama produktów typu 2 w 1: łóżka zintegrowane z przestrzenią do przechowywania, komody przemieniające się w duże stoły lub sofy połączone z regałami na książki. Współczesne wielofunkcyjne meble często stanowią niezwykły popis designerskich możliwości, który z pewnością spełni oczekiwania domowników oraz zrobi wrażenie na odwiedzających mieszkanie gościach.

Kolorystyczne sztuczki

Jasne kolory ścian oraz mebli stworzą wrażenie przestronności. Można zdecydować się na modne obecnie pastele, przytulne beże, industrialne popiele lub po prostu biel, np. Śnieżka Satynowa Senne Marzenia 504, Sekretne Spojrzenie 540 czy Podniebna Podróż 547. Całość należy dopełnić połyskującymi materiałami. Zasłony, pokrowce na poduszki odbiją światło, tworząc piękne iluminacje. Wielbiciele żywych kolorów mogą wykorzystać je na ścianach kuchni lub we wnętrzu małej łazienki. W małych pomieszczeniach wyraziste barwy warto wprowadzić przy pomocy ozdób i dodatków.

Podłoga ma znaczenie

Podobnie jak w przypadku ścian, także na podłodze powinny dominować jasne kolory. Nie ma znaczenia, czy będzie to podłoga drewniana, wykładzinowa, czy marmurowe kafle, ważne jest to, aby odbite od podłogi światło tworzyło efekt lekkości i przestronności. Ze względów praktycznych warto wybrać podłogę o niejednorodnej barwie, z delikatną fakturą. Takie rozwiązanie pomoże utrzymać mieszkanie w czystości i porządku.

Funkcjonalna kuchnia

Mała kuchnia to prawdziwe wyzwanie! Tutaj liczy się każdy centymetr, dlatego warto kupić wyposażenie AGD w wersji mini, np. niewielkich rozmiarów piekarnik, małą lodówkę, które spełnią potrzeby dwuosobowej rodziny. Bez względu na metraż mieszkania, w kuchni przyda się zmywarka, stanowiąca nieocenione wsparcie podczas codziennych porządków. Ze względu na ograniczoną liczbę szafek kuchennych warto zainwestować w ładne naczynia oraz designerskie akcesoria kuchenne, które wyeksponowane na kuchennym blacie, będą dodawały uroku. Co ważne, bezwzględnie należy pamiętać o zakupie okapu, który uchroni domowników od roznoszących się po całym mieszkaniu zapachów gotowanych potraw.

Świetnym pomysłem na stworzenie przestrzeni do spożywania posiłków we dwoje jest bar, który jednocześnie oddzieli kuchnię od salonu. Wysokie krzesła barowe są niezwykle efektowne i wygodne. Jeśli jednak preferujemy tradycyjny stół z krzesłami, świetnym rozwiązaniem będą nowoczesne meble z plexi (akrylu), które wprowadzą lekkość i świeżość do mieszkania, jednocześnie nie wywołując efektu przepełnienia.

Małek jest piękne

Choć wiele osób marzy o dużym i przestronnym domu, prawdą jest, że małe przestrzenie łączą ludzi i sprzyjają zacieśnianiu relacji, dlatego mieszkanie w kawalerce jest idealnym rozwiązaniem, szczególnie dla młodych i zakochanych par.