Farba przyjazna zdrowiu i środowisku

Czytelne etykiety pozwalają nam dokonywać świadomych decyzji zakupowych, szczególnie gdy zależy nam na wysokiej jakości produktach, które są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Dlatego też warto zwrócić uwagę na oznaczenia europejskiego certyfikatu Ecolabel*, który przyznawany jest przez niezależnych ekspertów i potwierdzany przez Polskie Centrum Badań i Certfikacji S.A. w Warszawie. Farby oznaczone tym znakiem mają niewielką zawartość lotnych związków organicznych (LZO), nie zawierają metali ciężkich i substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska.

Przykładem takiego produktu jest farba Śnieżka Satynowa. Dzięki certyfikatowi Ecolabel, który potwierdza że produkt jest bezpieczny dla zdrowia, przyjazny dla środowiska i spełnia najwyższe standardy jakości farba ta doskonale sprawdza się w pokojach dziecięcych.

Eko

Alergicy wybierają jedynie spośród tych produktów, które nie powodują podrażnień i uczuleń. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi wybór farby do malowania ścian. Warto wtedy zwrócić uwagę na takie produkty, jak hipoalergiczna emulsja akrylowa do ścian i sufitów- Śnieżka Eko. Jest to farba przyjazna dla alergików o czym świadczą badania wykonane przez Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szukajmy na półkach wysokiej jakości farb o ciekawej kolorystyce, których dodatkową wartością są certyfikaty eko. Dbajmy o nasze zdrowie i otaczającą nas przyrodę!

* Oznakowanie ekologiczne UE (EU Ecolabel) jest oficjalnym europejskim wyróżnieniem, przyznawanym wyrobom o ograniczonym poziomie wpływu na środowisko. Program oznakowania ekologicznego UE odnosi się do zrównoważonego rozwoju środowiska.Program przyznawania oznakowania ekologicznego został ustanowiony w 1992 r. Obecnie, podstawą przyznawania oznakowania jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE dla poszczególnych grup wyrobów.

Podstawę do przyznawania oznakowania stanowią kryteria ekologiczne, publikowane jako decyzje Komisji Wspólnot Europejskich. W opracowywaniu i zmianach kryteriów uczestniczy Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (KUEOE). Kryteria są opracowywane i uzgadniane przez naukowców,przy udziale przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, takich jak jednostki właściwe, producenci, wytwórcy, importerzy, usługodawcy, sprzedawcy hurtowi i detaliczni oraz organizacje ekologiczne i konsumenckie. Wyroby z oznakowaniem EU Ecolabel, od surowców do produkcji, pakowania, dystrybucji i sprzedaży, są oceniane przez niezależnych ekspertów w celu zapewnienia, że spełniają kryteria, które zmniejszają wpływ na środowisko. Stosowana jest metodologia oceny cyklu życia wyrobu.