Pasta

Mąka, jajko, woda. Składniki mieszamy i ugniatamy ciasto. Odstawiamy na 30 minut. Oto w wielkim skrócie przepis na prawdziwie włoski makaron. Tajemnica doskonałego smaku jednak tkwi w szczegółach.

Po pierwsze, przesiewamy mąkę przesiewaczem, aby ciasto było lekkie i pulchne. Po drugie, używamy maszynki do makaronu aby poprawnie rozwałkować ciasto i wykroić odpowiedniej wielkości paski. Po trzecie, suszymy makaron. Najlepiej na stojaku, który na swoich ramionach pomieści wiele wstążek i nie zajmie wiele miejsca.

Caffè

Dzień w słonecznej Italii zaczyna się od filiżanki espresso i słodkiego rogalika z czekoladą. Następnie rytuał picia kawy powtarzany jest parokrotnie w ciągu dnia. Dlatego też trudno wyobrazić sobie włoski dom bez ciśnieniowej kawiarki.

Do dolnego”garnuszka” wlewamy wodę, zmielone w młynku ziarna kawy wsypujemy na sitko i delikatnie ubijamy łyżką. Zakręcamy górną część z „dzbankiem” i stawiamy kawiarkę na kuchenkę. Zdejmujemy, gdy napój przedostanie się do górnego zbiorniczka. Gotowe!

Buon Appetito

Czym byłaby włoska kuchnia bez aromatycznych ziół i przypraw? Oprócz wiedzy na temat ich smaku, właściwości i sposobów łączenia, powinniśmy mieć w kuchni również kilka akcesoriów, które pomogą nam w przygotowaniu pysznych dań.

Na naszych półkach z pewnością powinien znaleźć się specjalny nóż-siekacz do ziół. Niezwykle przydatny będzie także moździerz i wyciskarka do czosnku. Warto mieć też kilka szklanych butelek lub dzbanków na aromatyczne oliwy.