Nadeszło długo oczekiwane lato, a wraz z nim fala upałów. Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza może być bardzo uciążliwa, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu naszego mieszkania, tak aby móc w nim wypoczywać po całym dniu spędzonym na słońcu.

1. Klimatyzacja

Najlepszym sposobem na ochłodzenie powietrza w domu jest uruchomienie klimatyzacji. Urządzenie to powoduje, iż ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz dzięki czemu wnętrza nasze staja się chłodne i przyjemne. Nie każdego jednak stać na jej zakup z tego względu warto pomyśleć o mniej kosztownych, a równie skutecznych sposobach.

2. Nocne wietrzenie

W naszej strefie klimatycznej temperatura powietrza spada w nocy. Jest to odpowiednia pora by pootwierać wszystkie okna i ochłodzić przegrzane pomieszczenia. By uniknąć dostania się do środka owadów i insektów radzimy pozakładać w oknach moskitiery. Oprócz gotowych siatek dobrym rozwiązaniem są niedrogie a równie skuteczne moskitiery w rolkach.

3. Zbawcza moc żaluzji

Pamiętajmy, by przed wyjściem do pracy pozaciągać wszystkie żaluzje lub pozasłaniać okna kotarami. Promienie słoneczne, które przenikają przez szyby dostarczają naszym wnętrzom najwięcej ciepła. Jeżeli posiadamy rolety zewnętrzne nie podnośmy ich w upalne dni. Są one doskonałą ochrona przed słońcem i powodują, że w pomieszczeniach utrzymuje się przyjemny cień. Popularne na południu drewniane okiennice stanowią równie dobra ochronę przed słońcem.

4. Wentylatory i klimatyzery

Urządzeniami znacznie tańszymi niż klimatyzacja, a dającymi świetne efekty chłodzące są wiatraczki i klimatyzery. Te pierwsze kupić można w naprawdę atrakcyjnych cenach. Wentylator nie zużywa dużej ilości energii, a potrafi przynieść ulgę podczas męczących nas upałów. Oprócz klasycznych wiatraków stojących polecamy również wentylatory sufitowe o większym zasięgu.

Nieco inaczej niż wiatraczki działają klimatyzery. Ich głównym zadaniem jest odparowywanie wody i przynoszenie efektów schładzania. W klimatyzerach umieszcza się najczęściej wkłady z turystycznych lodówek lub kostki lodu. Innym sposobem jest również dolanie do nich zimnej wody.

5. Gotowanie niewskazane

Podczas upałów poleca się jeść pokarmy lekko strawne bogate w witaminy i sole mineralne. Chociaż w większości polskich domów podstawowym posiłkiem jest ciepły obiad, w gorące dni warto zrezygnować z tego przyzwyczajenia. Gotowanie czy pieczenie powoduje , że w pomieszczeniu robi się ciepło, a nam chodzi przecież o uzyskanie efektu przeciwnego. Podczas upałów rozkoszujmy się więc smakiem odświeżających chłodników oraz sezonowych warzyw i owoców.