W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej przynosimy pracę do domu niezmiernie ważna staje się organizacja ładnej i funkcjonalnej przestrzeni do pracy oraz nauki.

Miejsce

Mało kto w swym domu, czy mieszkaniu posiada komfort polegający na wydzieleniu całego pokoju do pracy lub nauki, dlatego najczęściej kącik „roboczy” znajduje się w salonie, jadalni lub nawet holu – o ile pozwala nam na to przestrzeń.

Specjaliści radzą, aby w miarę możliwości unikać organizacji miejsca do pracy w sypialni, ponieważ alkowa powinna pozostać oazą spokoju i miejscem relaksu, do której nie powinniśmy wprowadzać sprzętu elektronicznego.

Najlepszym miejscem na aranżacje domowego biura jest najczęściej pominięty w procesie aranżacji i niezagospodarowany róg pokoju.

Biurko

Kącik do nauki i pracy obowiązkowo powinien zawierać biurko, wystarczające do położenia komputera oraz miejsce do przechowywania dokumentów, książek, czy innych niezbędnych materiałów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się szafki z dużą ilością szuflad.

Otwarte półki polecane są wyłącznie osobom, które skrupulatnie dbają o porządek w miejscu pracy. W przeciwnym razie nasze domowe biuro może wglądać chaotycznie i mało estetycznie.

Z całą pewnością warto zastąpić komputer stacjonarny, poręcznym laptopem. Do komputera stacjonarnego podłączona jest klawiatura, myszka, głośniki i wiele innych urządzeń – wszystkie w bardzo łatwy sposób zbierają kurz. Laptop pozwoli nam na łatwe zachowanie porządku.

Jeśli posiadamy modem, drukarkę, czy skaner warto przechowywać tego typu wyposażenie w szafkach, nawet jeśli rozmiar naszego biurka pozwala na pomieszczenie wszystkich sprzętów na blacie – w ten sposób unikniemy zbierającego się na sprzęcie kurzu.

Wielu producentów mebli oferuje specjalnie zaprojektowane z myślą o przechowywaniu sprzętu biurowego meble. Ciekawą ofertą są rozwiązania systemowe, łączące w sobie różne elementy pozwalające na odpowiednią i niedrogą aranżację kącika do pracy, który dodatkowo będzie nawiązywał stylem do biblioteczki, czy komody znajdującej się w salonie. Takie rozwiązanie wprowadzi wizualny ład i porządek do wnętrza. W zakupie mebli należy jednak zachować umiar, zbyt duża ilość elementów może sprawić, że przestrzeń będzie wydawała się źle zagospodarowana.

Porządek

Gdy nasze biuro jest już urządzone, należy skupić się na utrzymaniu go w czystości. Jak to zrobić?

1. Ograniczona liczba akcesoriów biurowych – w domowym biurze nie ma miejsca na notatki sprzed kilku lat, złamany ołówek, czy dawno niepiszący długopis. Wszystkie przedmioty, z których nie korzystamy w trakcie pracy należy bezwzględnie usunąć.

2. Minimum dokumentów – w domowym biurze nie przechowujemy nadmiaru dokumentów. Najlepiej ograniczyć liczbę materiałów do tych niezbędnych do pracy nad bieżącym projektem, czy studiowanym obecnie przedmiotem. Dobrym i ekologicznym pomysłem jest również skanowanie dokumentów i przechowywanie ich w formie elektronicznej.

3. Organizacja i segregowania – jeśli dokumentów jest dużo, warto je posortować tematycznie i umieścić w kolorowych organizerach. Materiały należy uporządkować zgodnie z zasadą „im bardziej potrzebne, tym bliżej”. Rzeczy, z których korzystamy na co dzień powinny znajdować się zawsze pod ręką. W najbliższej szufladzie lub na niewielkiej półeczce zawieszonej tuż nad biurkiem.

4. Przestrzeń na ścianie – warto zagospodarować ścianę nad biurkiem, niech się znajdzie na niej kalendarz, tablica korkowa, do której przypniemy cokolwiek uznamy za ważne i potrzebne do pracy. Świetnym pomysłem jest przyczepienie do tablicy korkowej kopert, do których schowamy drobiazgi, które w biurze bardzo łatwo można zgubić.