Dobre rozwiązanie

Chcemy żyć zdrowo! Zwracamy uwagę na to co jemy, coraz częściej wybieramy rośliny z naturalnych upraw lub hodujemy je we własnych ogródkach. Ale co zrobić, gdy nie mamy możliwości skorzystania z przydomowego warzywnika, a kupne zioła i warzywa przestały nam odpowiadać? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie założenie domowej hodowli na kuchennym parapecie. Pielęgnacja roślin nie jest aż tak wymagająca, a przyjemny aromat ziół będzie nam towarzyszyć podczas codziennych obowiązków.

Odpowiednie miejsce

Najlepszym pomieszczeniem dla naszych ogrodniczych eksperymentów będzie kuchnia z dużym oknem. Rośliny ustawione na parapetach czerpać będą odpowiednią dawkę promieni słonecznych, a kuchnia zyska dodatkowe walory dekoracyjne. Co więcej, w trakcie gotowania nasze ulubione przyprawy będziemy mieć w zasięgu ręki. Jeśli twoja kuchnia nie jest wystarczająco nasłoneczniona, przenieś swój mini ogródek na przykład do salonu i pamiętaj o dopasowaniu doniczek do wystroju wnętrza.

Doniczki

Dobierajmy doniczki tak, by pasowały do wystroju naszej kuchni. Poleca się naczynia gliniane lub ceramiczne, ładnie wyglądają również osłonki metalowe. Częstym elementem wykorzystywanym w domowej uprawie są drewniane skrzynki. Zioła sadzić można również we wspólnych podłużnych pojemnikach czy koszykach. W przypadku warzyw sposób ten może okazać się nie do końca skuteczny.

Sposoby sadzenia

Sposoby sadzenia roślin wiele zależą od rodzaju pojemnika. Jeżeli zdecydowaliśmy się na skrzynki warto położyć na dno podziurawioną folię żeby zapewnić lepszy odpływ wody. Zastosujmy również bogate w wapń oraz szereg makroelementów skorupki jajek, które są także doskonałym nawozem. Wykorzystajmy mieszankę ziemi przeznaczoną dla roślin doniczkowych. Zioła oraz warzywa uprawiane w domu nie mają zbyt wysokich wymagań, z tego względu nie trzeba ich dodatkowo nawozić. Nawóz naturalny stosujmy w momencie gdy zauważymy, że rośliny zaczynają żółknąć lub słabiej rosnąć. Pamiętajmy również by nadmiernie nie podlewać naszej hodowli.

Wybór ziół

Zioła podzielić można na jednoroczne oraz wieloletnie. Do grupy pierwszej zalicza się koper, rumianek, rzeżuchę, majeranek, bazylię, cząber czy kolendrę siewną. Drugie grono stanowią między innymi tymianek, melisa, mięta pieprzowa, oregano, lubczyk ogrodowy czy rozmaryn. Pamiętajmy, że na kuchennym parapecie hodować możemy rośliny z jednej i drugiej grupy. Przed założeniem domowego ogródka zastanówmy się, czy zaczynamy naszą przygodę od posadzenia ziarenek, które kiełkują nawet kilka tygodni i wymagają więcej uwagi, czy korzystamy z gotowych rozwiązań i kupujemy zioła już wyhodowane, czekające jedynie na przesadzenie do większych pojemników.

Domowe warzywa

Nie każde warzywko nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Jednak niektóre gatunki odpowiednio pielęgnowane i podlewane będą zbliżone smakiem do odmian polnych i ogrodowych. Pamiętajmy przede wszystkim by podłoże, na którym rosną warzywa było bogate w sole mineralne, składniki pokarmowe i odpowiednie ilości wody. Najlepiej posadzić każdą roślinkę do oddzielnej donicy czy skrzynki, a efekt będzie na pewno zadowalający. Przykładami warzyw najczęściej uprawianych w domu lub na balkonie są: pomidorki, ogórki, cebula, cukinia, pietruszka, fasola, papryka oraz wszelkiego rodzaju sałaty.

Jeżeli mieszkanie nasze wyposażone jest w balkon kuchenną hodowlę z łatwością przeniesiemy na niego w bardziej słoneczne dni.