Światło

Światło ma ogromne znaczenie w budowaniu nastroju. Wystarczy pomyśleć o tym, jak wielkie wrażenie robią na nas bożonarodzeniowe lampki choinkowe czy kolorowe lampiony na tarasie. Dlatego zamiast jednej górnej lampy, warto postawić na oświetlenie punktowe: kinkiety, dekoracyjne żarówki, stołowe lampki z ozdobnymi abażurami. Palimy też świece! Na płaskim talerzu, marmurowym podstawku czy drewnianej tacy kładziemy świece o różnych rozmiarach i kolorach. Taka kompozycja świetnie prezentować będzie się na stole lub parapecie. Możemy też poukładać pojedyncze świeczki i latarenki w różnych punktach pokoju. Z pewnością nadadzą one wnętrzu przytulności.

Kawa i czekolada

Duńczycy słyną z zamiłowania do słodyczy. Wiedzą, że nic tak nie poprawia nastroju w długie, zimowe wieczory, jak kostka czekolady i pyszna, gorąca kawa. Podwieczorek w zaciszu domowym wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Najważniejszy jest kubek. Im większy, tym lepszy. Z uchem lub bez (ten drugi z pewnością ogrzeje wasze zmarznięte dłonie). Liczy się też design: wybieramy kubek z inspirującym mottem, ciekawym rysunkiem lub motywem graficznym. Najlepiej w ulubionej kolorystyce Skandynawów: szarej lub pastelowej. Do kompletu dobieramy deserowy talerzyk, na którym układamy cynamonowe ciasteczka i miseczkę z owocami. A w tle puszczamy naszą ulubioną muzykę…

Wygodne siedzisko

Hygge to afirmacja życia codziennego w zaciszu domowym. Po całym dniu spędzonym w pracy zwalniamy tempo i zaszywamy się w domu: sami lub z bliskimi. Od tego momentu nasze życie skupia się wokół wygodnej kanapy. Otuleni ciepłym pledem, w otoczeniu miękkich poduszek włączamy film, czytamy książkę lub gramy w ulubione planszówki. Możemy również zaprosić przyjaciółki i wieczór spędzić na przyjemnym plotkowaniu. Zadbajmy o wygodę i atmosferę naszego salonu, wprowadzając do jego wystroju tekstylia: miękkie dywany typu shaggy w stonowanej kolorystyce, poduszki o różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, a także koce, np. o gigantycznym wełnianym splocie.

Hobby

Spędzanie czasu w domu nie oznacza, że wieczory mają nam mijać bezproduktywnie. Przeciwnie, rozwijamy zainteresowania i hobby, szczególnie te związane z szeroko pojętym rękodziełem. Dziergamy na drutach lub szydełku, szyjemy, majsterkujemy, bawimy się scrapbookingiem, tworzymy autorskie kartki i pocztówki. Prace manualne z jednej strony stają się wspaniałą metodą na walkę ze stresem i rozwijają naszą kreatywność, z drugiej strony są sposobem na stworzenie oryginalnych dodatków i dekoracji, którymi ozdobimy nasze przytulne mieszkanie lub które podarujemy najbliższym.

Źródło zdjęć

unsplash.com