Sport w domowym zaciszu

W harmonijnym domu nie powinno zabraknąć przestrzeni wydzielonej do ćwiczeń. Posiadanie prywatnego miejsca do treningu przyniesie nam wiele korzyści: to tu rozładujemy stres i zadbamy o kondycję, a jednocześnie zaoszczędzimy czas potrzebny na dotarcie do siłowni. Urządzone samodzielnie i zawsze dostępne miejsce do aktywności fizycznej pomoże nam utrzymać motywację do ćwiczeń, a jednocześnie obniży koszty związane z zakupem karnetu.

Przestrzeń powinna zostać dopasowana do naszych sportowych preferencji. Miłośnikom jogi i gimnastyki wystarczy kilka metrów kwadratowych pozwalających na swobodny ruch i rozłożenie maty – najlepiej na podłodze z naturalnego drewna w otoczeniu białych ścian. Jeśli planujemy uprawiać w domu fitness przemyślmy poświęcenie do tego celu osobnego pokoju, który pomieści sprzęt, a gdy nasze zasoby lokalowe na to nie pozwalają zaadaptujmy garaż, strych lub piwnicę.

Wyposażenie domowej siłowni

Hantle i drążki, maty, piłka lub rower stacjonarny i bieżnia – wyposażenie domowej siłowni będzie odpowiadać naszej ulubionej dyscyplinie. Najważniejsze by przestrzeń pozwalała na ustawienie sprzętu i akcesoriów oraz nieograniczony ruch wokół niego. Choć przyrządy posłużą przede wszystkim do ćwiczeń, same w sobie też mogą stanowić dekorację. Rękawice bokserskie na ścianie lub gruszka treningowa podwieszona pod sufitem dodadzą siłowni charakteru.

Nie zapominajmy również o dostarczających tlen żywych roślinach. Aranżując domową siłownię pamiętajmy aby na pierwszym miejscu kierować się funkcjonalnością, ograniczyć przedmioty do tych niezbędnych, tak aby zachować jak najwięcej przestrzeni do ćwiczeń.

Idealne miejsce do treningu

Wybór właściwego miejsca do naszej aktywności jest kluczowy. Należy zadbać, aby przestrzeń była dobrze oświetlona, najlepiej by docierało do niej naturalne światło. Wzorem sal gimnastycznych idealne będą pomieszczenia z dużymi oknami i drewnianą podłogą lub parkietem. Do ćwiczeń jogi, która wymaga spokoju i wyciszenia świetnym miejscem będzie słoneczne poddasze lub wydzielony kącik sypialni.

Gdy planujemy intensywny trening w siłowni z prawdziwego zdarzenia dobrze byłoby zaaranżować cały pokój, jednak gdy nie mamy takiej możliwości i musimy połączyć go z przestrzenią o innym przeznaczeniu, zróbmy to kierując się w pierwszej kolejności się praktycznością. O ile bieżnia, czy rower stacjonarny nie będą współgrać z sypialnią, w garażu, czy na werandzie mogą dobrze się wpasować.

Energetyczny kolor i hasła motywacyjne

Domowa siłownia to przede wszystkim miejsce wysiłku fizycznego, zatem otoczenie powinno sprzyjać koncentracji i pobudzać naszą aktywność. Niewskazany jest tu nadmiar kolorów i wzorów. Postawmy raczej na jednolitą barwę ścian. W wersji odważnej możemy pomalować ścianę energetycznym kolorem żółtym lub pomarańczowym, jeśli wolimy klasykę, postawmy na biel i uzupełnijmy aranżację grafikami z cytatami i hasłami motywacyjnymi. Możemy też, wzorując się na profesjonalnych klubach fitness zainstalować na ścianach lustra, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą siłowni nowoczesnego wyglądu.