Piękne kontrasty

Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza pozostaną w modzie. Zmieni się natomiast ich charakter. Elementem wiodącym będzie tutaj kontrast – rustykalny stół z naturalnego drewna zestawiony z designerskimi krzesłami będzie intrygował i ciekawił, a miękki wełniany dywan leżący na podłodze z polerowanego betonu doda jej charakteru. Kontrast pojawi się również na ścianach. Ich kolorystyką będą szlachetne odcienie bieli i szarości, niekiedy z wyraźnym motywem przetarcia i chropowatości.

Projektanci nie boją się kontrastu jasności, a także eksperymentów z granatem i czernią.

Na takim tle naturalne barwy drewna wydają się niezwykle kolorowe, a mocne akcenty żółci przyciągają wzrok. Wnętrza pozostaną przestrzenne, jednak pojawią się w nich wytwory najnowszych technologii 3D odbiegające od prostych brył geometrycznych.

Wewnętrzne ciepło

Powrót terakoty, ochry i oranżu do wnętrz doskonale współgra z modą na naturalne, ciepłe barwy drewna – wenge, dąb, mahoń, wiśnię czy orzech. Drewno to materiał przyszłości, który swoje zastosowanie znajdzie zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. W roku 2014, widoczne będą inspiracje Afryką z charakterystycznymi dla tego kontynentu geometrycznymi wzorami. Połączenie czekoladowego brązu z czerwienią terakoty, czernią i żółtą ochrą będzie kompozycją spotykaną zarówno w drukowanych tkaninach, jak i w polichrmonowanych maskach i rzeźbach.

Powrót pasteli

Inspiracje stylem vintage wciąż są bardzo żywe – widać to między innymi w upodobaniu projektantów do pastelowych odcieni. Nie ma się co dziwić – gołąbkowe błękity, koralowe róże czy rozbielone żółcie są doskonałym tłem dla drewnianych i tapicerowanych mebli, miedzianych i mosiężnych detali czy tkanin z geometrycznymi wzorami. Pastelom towarzyszą delikatne szarości, które sprawiają, że wnętrza stają się bardziej szlachetne i wyrafinowane. Wnętrza pastelowe to przestrzenie zapewniające domowy komfort, wyposażone w tradycyjne, głębokie fotele i miękkie sofy. Ciepłe metale – o złotawym lub miedzianym połysku – zastępują chłodne srebro, a rozmyte, pastelowe motywy kwiatowe stanowią dopełnienie całości.

Gra kolorów

W tym trendzie kolor zmienia w zaskakujący sposób wygląd pomieszczenia. Dozwolone są tu przeróżne efekty – cieniowanie, przechodzenie jednej barwy w drugą czy pozorne „niedomalowania” ścian lub przedmiotów. Aby grac kolorami należy zastosować intensywne odcienie farb. Można stosować kilka kontrastowych barw lub, w przypadku osób nie przepadających za śmiałymi efektami, jedną mocną i neutralne tło. W tym roku preferowane są odcienie niebieskie, szmaragdowo-zielone, koralowe i pomarańczowe. Grę kolorów możemy wprowadzić zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnym charakterze.

Barwy bieli

Bezsprzecznie, to właśnie biel była najistotniejszą barwą we wnętrzach w ostatnich latach. Dla współczesnych projektantów nie ma jednej bieli – są dziesiątki jej rodzajów: śnieżna, mleczna, maślana, zszarzona… To właśnie ten kolor sprawia, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne albo przestrzenne i nowoczesne. W roku 2014 chłodne biele łączymy z odcieniami naturalnego drewna, a do bieli ciepłych dorzucamy detale w kontrastowych, intensywnych barwach – turkusowych, szmaragdowych, szafirowo-niebieskich. Ciepła biel kocha też złoto – złocone dodatki wniosą do nowoczesnego wnętrza elementy stylu glamour.

Więcej informacji o farbach i kolorach: www.sniezka.pl