Plakat autorstwa znanego rysownika, oprawiony w minimalistyczną ramę, zawieszony lub oparty o ścianę jest nie tylko doskonałą dekoracją mieszkania, ale może też dużo powiedzieć o jego właścicielu. Widniejąca na nim ilustracja lub motto zdradzi zainteresowania i pasje gospodarza, pokaże jego życiową postawę, opowie o ulubionych kolorach i rozwiązaniach estetycznych. Jest wizytówką, która nadaje wnętrzu ciepłego i osobistego charakteru. Dlatego też nie tylko warto zdobić ściany plakatami, ale też dokładnie wybrać jego wzór. A w tym pomożemy wam my prezentując 5 najciekawszych polskich rysowników młodego pokolenia.

Kochacie muzykę? Plakat Dawida Ryskiego to absolutne „must have” na ścianie pokoju każdego melomana. Jego prace zapowiadały i zapowiadają największe wydarzenia muzyczne w kraju: koncerty, festiwale, ukazanie się albumów ważniejszych grup i wokalistów, a charakterystyczna kreska stała się rozpoznawalna także poza granicami Polski.

Z kolei tym osobom, które cenią sobie ruch i wysiłek fizyczny z pewnością spodobają się plakaty autorstwa Sunday is Monday, który jest szerszym projektem promującym aktywne i zdrowe podejście do życia. Zawieszone na ścianie w sypialni już od rana będą motywować do działania: ćwiczenia jogi, spaceru czy jazdy na deskorolce. A wszystko dzięki ilustracjom utrzymanym w stylu retro i trafnym hasełkom.

Jeśli natomiast szukacie plakatu do pokoju dziecięcego lub sypialni nastolatki, warto zwrócić uwagę na Ja Cię Broszę, markę wykreowaną przez ilustratorkę Agnieszkę Matwiejszyn. Wesoła kolorystyka, urokliwi leśni bohaterowie oraz motta pisane ciekawą czcionką sprawiają, że plakaty te będą wdzięczną dekoracją we wnętrzu każdego optymisty lub optymistki. Jeśli wyróżniacie się wyjątkowym poczuciem humoru, lubicie gry słowne, mocne kolory i syntetyczną formę, to bez dwóch zdań powinniście sięgnąć po plakaty Oli Płocińskiej, która znana jest także z oryginalnych ilustracji prasowych i książkowych.

I w końcu tym co lubią graficzne, rozbudowane kompozycje z mnóstwem detali i niuansów, polecamy twórczość Jana Kallwejta, którego plakaty nierzadko przybierają formę komiksowej, jednoplanszowej opowieści pełnej humoru i zwrotów akcji. Uwagę zwraca również wyrazista kolorystyka oraz ikoniczna forma plakatów artysty. Idealny prezent, nie tylko dla chłopaka…

Zdjęcia 1-4: Dawid Ryski

Zdjęcia 4-8: Sunday is Monday

Zdjęcia 9-11: Ja Cię Broszę

Zdjęcia: 12-15: Ola Płócińska

Zdjęcia: 16-18: Jan Kallwejt