W tym sezonie łóżko czy sofa mają być nie tylko funkcjonalne, ale również mają za zadanie pełnić pierwszoplanową rolę w dekoracji wnętrza. Sprawdźmy, jakie trendy królują na rynku mebli wypoczynkowych w 2018 roku.

Sypialnia

Od kilku lat nieprzerwanie w sypialniach rządzi oszczędny styl skandynawski, ale coraz chętniej wybieramy aranżacje, w których odważnie wprowadzamy kolor i różnego rodzaju tekstylia. W sypialni czy w salonie nadal chcemy czuć się wygodnie i komfortowo, ale jednocześnie zależy nam na uzyskaniu niepowtarzalnego charakteru.
W tym sezonie przede wszystkim odchodzimy od prostych i skromnych stelaży na rzecz dużych tapicerowanych łóżek z wysokimi zagłówkami ozdobionymi bardzo modnymi pikami. Będziemy wybierać głównie łóżka kontynentalne, które oprócz praktycznego wymiaru, wyglądają bardzo elegancko i pozwalają na przeniesienie komfortu niczym z 5 gwiazdkowego hotelu. Łóżka kontynentalne zawdzięczają swoje właściwości trzem progresywnie działającym warstwom. Najniższa warstwa zbudowana jest ze sprężyn bonellowych, środkowa część ze sprężyn kieszeniowych, a do tego dobierana jest, według preferencji, nakładka miękka lub twarda. Łóżka te, dzięki swojej wysokości są także dostojnym elementem wnętrza, które służy także zdrowiu naszego kręgosłupa.
Przytulny charakter sypialni zostanie osiągnięty dzięki pluszowym kocom czy puszystym narzutom. Pościel w towarzystwie miękkich i licznych poduch, komponująca się z tapicerowanymi zagłówkami, nada wnętrzu lekkości. Zwolennicy bardziej wyrazistych kolorów, wybiorą pościele z motywami roślinnymi, natomiast pozostali odcienie jasne i pastelowe.

Salon

Salon jest miejscem szczególnie reprezentatywnym, to centralne miejsce naszego domu. To w nim spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Łóżko w salonie powinno być zatem zarówno wygodne, jak i praktyczne. Bardzo często stajemy przed dylematem, jaki rodzaj mebli wypoczynkowych lepiej sprawdzi się w salonie – sofa czy kanapa narożnikowa. W zasadzie nie ma dobrej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od tego, na jakiej funkcjonalności nam zależy, i jak chcemy zaaranżować nasz salon. Istotnym wyznacznikiem będzie również powierzchnia salonu oraz zwyczaje i potrzeby domowników.
To, co wyróżnia sofę to jej mobilność. Z uwagi na mniejsze gabaryty, będzie dobrym wyborem dla tych, którzy lubią przemeblowania i będą często zmieniać miejsce jej położenia. Sofa nada się nawet do trudno ustawnych pomieszczeń, bowiem z uwagi na swój rozmiar, może stać nawet pośrodku pokoju, zaznaczając jednocześnie obszar strefy do wypoczynku.

Sofa to mebel nieco bardziej designerski, co przejawia się w ciekawych propozycjach producentów. Do wyboru mamy szeroki wachlarz materiałów, kolorów, a nawet kształtów siedzisk i oparć. Dobrze dobrana sofa może stanowić oryginalną dekorację salonu.
Jeśli jesteśmy posiadaczami mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu, prawdopodobnie będziemy chcieli maksymalnie wykorzystać każde pomieszczenie. Należy wówczas zadbać o to, aby kanapa, która będzie w naszym salonie, za dnia stanowiła komfortowy mebel wypoczynkowy, a wieczorem była wygodnym miejscem do spania np. dla gości. W tym celu warto zastanowić się nad kupnem sofy z funkcją do spania, która będzie spełniać obie funkcje.

Większy metraż mieszkania zazwyczaj przekłada się na większą powierzchnię salonu. Mamy wówczas możliwość wstawienia kanapy narożnikowej, która z racji swej budowy zajmie dwie ściany. W przestronnych wnętrzach sprawdzą się zestawy modułowe, które mają tę zaletę, że mogą być ustawione według koncepcji właściciela i łatwo wpasują się w każdą aranżację. Dodatkowo są praktyczne bowiem w zasadzie każdy model jest rozkładany i wyposażony w pojemną skrzynię na pościel.