Pomysły zaczerpnięte ze stylu norweskiej architektury charakteryzują się prostotą i surowością, a obecnie spotkać je można w wielu obiektach, nie tylko w Norwegii.

Drewno

Norwegowie kochają przyrodę, a swoje przywiązanie do natury manifestują poprzez wykorzystanie drewna jako jednego z budulców norweskiej architektury. Od zarania dziejów wykorzystywali ten surowiec przy tworzeniu drewnianych konstrukcji domów, aby wpasowały się w otaczający je krajobraz.

Jako że rozwiązania w norweskiej architekturze to przede wszystkim umiejętne korzystanie z nowych technologii, drewno i jego innowacyjne metody wykorzystania nadal mają się dobrze. Widać to szczególnie w typowych norweskich domach, które do dziś zachowały swój charakterystyczny styl.

Bazowanie na naturalnych materiałach, równowaga i harmonia to znaki rozpoznawcze norweskiej architektury. W projektach można zauważyć jak nowoczesna technologia współgra z tradycyjnymi rozwiązaniami, zachwyca łączenie zabytkowych zabudowań z nowoczesnymi formami i konstrukcjami. Piękno w swojej prostocie – tak w jednym zdaniu można podsumować najlepsze norweskie perełki architektoniczne.

Jeszcze bliżej natury

Pomimo upływu lat, norweska architektura w swoich projektach nadal pokazuje silne przywiązanie do natury. Nie sposób nie zauważyć licznych elementów z kamienia i drewna, które niejako nawiązują do norweskich gór i lodowców. Również na budynkach użyteczności publicznej wyraźnie widać starania miejskich projektantów, by architektura przenikała do świata przyrody. Według koncepcji przeniesionych na współczesne obiekty, człowiek nadal ma być jak najbliżej natury, ma z nią obcować. W tym celu wykorzystywane są wszelkiego rodzaju przeszklenia, które dodatkowo mają przepiękny walor estetyczny.

Architektoniczne perełki

Przykładem spektakularnej realizacji z użyciem szkła jest chociażby gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo, łącząca zasady zrównoważonego rozwoju i ekologię. Jej budynki perfekcyjnie wkomponowano w otaczający ją krajobraz. Surowcem, który towarzyszy szkłu jest kamień, biały świetlisty marmur, z którego zrobiono dach opery.

Malowniczo wyglądające, ciasno przylegające do siebie hanzeatyckie budynki to wizytówka Bergen. Zbudowane jeden przy drugim domostwa w Bergen to kolejny przykład norweskiej architektury, który przetrwał do naszych czasów. Te zabytkowe budynki tworzą rodzaj pełnej uroku szeregowej zabudowy mieszkalnej. Frontem zwrócone są ku wodzie, a to co je wyróżnia to wąskie fasady pomalowane na różne kolory. Spadzisty dach potęguje wrażenie bajkowego klimatu.