Naszymi wnętrzami totalnie zawładnęły roślinne wzory! Wiosna i lato to w końcu najlepszy czas na wpuszczenie dzikiej przyrody do naszych domów. Możemy to zrobić za pomocą kolorów, botanicznych printów oraz świeżo ściętych kwiatów.

Dlaczego rośliny

Roślinne motywy są jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów w wystroju wnętrz i praktycznie nigdy nie wychodzą z mody. Szczególnie w dzisiejszych zindustrializowanych czasach, kiedy tęsknimy za przyrodą i szukamy coraz to nowszych sposobów na otoczenie się dobrodziejstwami natury.

Zieleń ponad wszystko

W aranżacjach roślinnych decydujące znaczenie ma kolor. Zieleń kojarzy się z odnową, wzrostem, posiada właściwości uspokajające oraz poprawia samopoczucie. Nic dziwnego, że projektanci wnętrz uwielbiają korzystać z zieleni w swoich aranżacjach. Co więcej, kolor ten należy do tych nielicznych barw, z których możemy korzystać bez ograniczeń. Pięknie prezentuje się na ścianach, tapicerkach oraz różnego typu akcesoriach, a także doskonale koresponduje z innymi kolorami.

Betonowa dżungla

Miasto często nazywane jest betonową dżunglą. Projektanci doskonale zaadaptowali ten motyw na potrzeby swoich aranżacji. Ciekawym pomysłem jest wystrój salonu oparty na relacji zieleni i popielu. Pastelowe odcienie zieleni w połączeniu z paletą szarości sprawią, że wnętrze będzie balansowało na granicy surowości i minimalistycznej elegancji. Pokój ocieplą drewniane meble, które dzięki swoim naturalnym cechom – niepowtarzalnej strukturze i układzie słojów – wprowadzą do wnętrza naturalne piękno. Ściany można ozdobić reprodukcjami barwnych rycin z motywami roślinnymi, a na podłodze postawić betonowe donice z okazałymi dracenami.

Lekkość wnętrza

Jasne, lekkie i energetyczne wnętrze stworzymy łącząc ze sobą neutralny odcień zieleni z klasyczną i ponadczasową bielą. Białe ściany i meble na wysoki połysk będą doskonałym tłem dla zielonej, tapicerowanej sofy w stylu retro. Wnętrze dopełnią tkaniny dekoracyjne w stylu lat 60.-tych i 70.-tych: rolety i poduszki w psychodeliczne motywy roślinne wyglądają cudownie. Na półkach koniecznie należy postawić szklane wazony w różnych kolorach. Wisienką na torcie będzie zielony dywan typu shaggy imitujący rosnącą trawę.

Południowy temperament

Morska zieleń oraz turkus automatycznie przywodzą na myśl kolorowe hiszpańskie mozaiki oraz bajkowe wnętrza tętniące życiem i energią. Eklektyczny styl hiszpańskich wnętrz jest doskonałym polem do wykorzystania motywów roślinnych. Zielono- niebieski kolor ścian, egzotyczne rośliny w ceramicznych donicach, barwne, patchworkowe poduszki i kolorowe dodatki – oto przepis na wnętrze w iście latynoskim stylu.

Świat zwierząt

Oprócz motywów roślinnych, bardzo modne w tym sezonie stały się również wzory zwierzęce. Motyle, egzotyczne ptaki, sówki i liski pojawiły się w postaci printu na poduszkach, pościeli, ozdobnych pledach. Pamiętajmy, że wprowadzając tak intensywne i przyciągające wzrok ozdoby, pozostałe elementy powinny pozostać neutralne i stonowane.

Nasze rady

1. Wprowadzając motywy roślinne do wnętrza należy zachować równowagę i harmonię. Warto zdecydować się na jeden lub dwa współgrające ze sobą motywy. Większa ilość wzorów może wyglądać chaotycznie i niezbyt gustownie.

2. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się duże, wpadające w oko printy w kontrastowych barwach. Klasyczny wystrój wymaga natomiast drobnych, powtarzających się wzorów w harmonijnie skomponowanych odcieniach zieleni, różu oraz złota.

3. Chcąc uniknąć zbyt subtelnego efektu, warto stosować żywe, intensywne, nasycone barwy, takie jak morska zieleń, turkus, szmaragd.

4. Motywy roślinne doskonale współgrają z meblami o prostej i nowoczesnej linii – bez względu na to, czy wybierzemy naturalne drewno czy meble wykonane z wysokiego połysku PCV, kluczowy w udanej aranżacji jest minimalistyczny design.

5. Zieleń może być zarówno ciepła, jak i zimna, od pistacji, poprzez nasyconą zieleń traw, barwy malachitu po oliwki, drzewa iglaste. Jasne zielenie, np. kolor farby Śnieżka Satynowa Ukryte Pragnienia 536 lub Spełnione Marzenia 535 działają reklaksująco. Ciemne zielenie tworzą w pomieszczeniach niezwykły nastrój i głębię. Warto stosować je jako dekoracyjny dodatek, malując fragment ściany farbą Śnieżka Satynowa Zielona Nadzieje 533 lub Zielona Mila 534.