Związek stylu rustykalnego z naturą szczególnie widoczny jest w doborze materiałów, kolorystyce oraz sposobie, w jaki styl ten traktuje eteryczne poczucie intymności i ciepła wiejskiej sielanki.

Blisko natury

Styl rustykalny polega na przeniesieniu inspiracji z lasu lub łąki do wnętrza domu. U jego podstaw leżą naturalne materiały – przede wszystkim drewno. Drewniana podłoga, dekoracyjne belki oraz solidne meble stanowią podstawę rustykalnych aranżacji. Pożądanego charakteru szczególnie nada wnętrzu surowe drewno z wyraziście zarysowanymi słojami oraz dodającymi jeszcze większego uroku naturalnymi pęknięciami i skazami.

W stylu rustykalnym nie poleca się malowanie drewna, można za to wydobyć jego naturalny czar za pomocą bejcy lub ochronno-dekoracyjnego impregnatu Vidaron, który zabezpieczy drewno oraz sprawi, że drewniane elementy nabiorą interesującego wykończenia.

W domach w stylu wiejskim doskonale sprawdza się także naturalny kamień – ciepłe odcienie trawertynu, czy piaskowca będą się pięknie prezentowały na podłogowych kaflach w kuchni oraz łazience oraz na dającym poczucie domowego ciepła kominku.

Meble i dodatki

Jeśli chodzi o meble powinny posiadać prostą formę. Styl rustykalny uwielbia masywne szafy, komody i potężne drewniane łóżka. Niezwykle cenne są także wszelkiego typu postarzane przedmioty oraz rękodzieło. Dekoracje w postaci glinianych naczyń, wazonów, wiklinowych koszy oraz haftowanych serwetek ocieplają surową prostotę stylu.

Urządzając wnętrze w rustykalnym stylu nie można zapomnieć o tekstyliach. Wszystkie materiały obowiązkowo muszą być naturalne – do najbardziej pożądanych należą wełna, bawełna oraz len. Polecane są przede wszystkim gładkie tkaniny w stonowanych kolorach, ewentualnie ozdobione motywem szachownicy lub polnych kwiatów.

Harmonia kolorystyczna

Niezwykle ważna w tego typu aranżacjach jest harmonia, dlatego warto wybrać barwę przewodnią, która będzie przewijać się we wszystkich dekoracjach i ozdobnych elementach. Świetnie w tej roli sprawdzają się wrzosowe odcienie fioletu, ceglasta czerwień oraz chabrowy błękit. Całość aranżacji dopełni jasny kolor ścian. Polecane kolory to biel, beż oraz modne ostatnio szarości.

W przypadku stylu rustykalnego nie możemy mówić o jednym wzorze lub szablonie. W świetny sposób łączy się także z innymi stylami – industrialnym, prowansalskim, czy vintage. Dzięki uniwersalnemu charakterowi pasuje zarówno do wiejskich rezydencji, jak i miejskich mieszkań. Projektanci uwielbiają stosować go przede wszystkim w kuchni oraz sypialni.