Elementy nawiązujące do tradycyjnego, polskiego rękodzieła – barwne tkaniny z motywami regionalnymi, hafty i koronki, kunsztowne wyroby stolarskie, plecionki ze słomy i wikliny czy barwna ceramika to modne od kilku sezonów elementy wystroju. Jakie dodatki w ludowym stylu ożywią nasze wnętrza?

Tym, którzy na pierwszym miejscu stawiają oryginalność oraz nawiązanie do tradycji, polski styl ludowy daje wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od upodobań możemy wybrać jeden motyw, który będzie przewodził w stylizacji wnętrza, efektowny mebel, który przykuje uwagę czy barwną ceramikę, która ożywi kuchnię.

Ludowe tkaniny

Materiały w rozpoznawalne łowickie pasy, kolorowe kurpiowskie wycinanki czy kwiatowe góralskie hafty w postaci kap, narzut, poszewek, zasłon czy firan to najprostszy sposób ożywienia przestrzeni sypialni czy salonu. Te wyraziste wzory dobrze komponują się z neutralnym tłem – jasnymi ścianami i drewnianą podłogą, nadając charakteru pomieszczeniom. Jeśli jesteśmy przekonani, że styl ludowy zostanie z nami dłużej niż przez jeden sezon możemy pokusić się o ludową tapicerkę krzesła czy kanapy – efekt murowany!

Drewniana skrzynie

Każde wnętrze potrzebuje praktycznych rozwiązań do przechowywania. W domu miłośnika folkloru taką rolę może pełnić tradycyjna drewniana skrzynia – rzeźbiona lub ozdobiona motywem ludowym. Taki mebel może spełniać wiele funkcji – schowka, ławy, a przede wszystkim efektownej ozdoby nawiązującej do klimatu dawnych polskich wiejskich domów.

Ceramika

Biało-kobaltowa ceramika z popularnych kolekcji Bolesławca to idealny dodatek do kuchni. Możemy wybrać zastawę w tradycyjne „pawie oczko” lub pokusić się o nowsze projekty odświeżanych w ostatnich latach linii. Te wyjątkowe przedmioty z motywami kółek, kwiatków czy kropek – butelki, miski czy talerze pięknie prezentują się zarówno na stole, jak i półkach kuchennych – nie warto chować ich w szafkach. Ludowego charakteru nadamy kuchni podwieszając kubki w widocznym miejscu na drewnianych stojakach.