Kolor ma moc. Może wpływać na ludzkie decyzje lub powodować zaskakujące reakcje. Kolor oddziałuje na psychikę, fizyczność i fizjologię – może uspokajać lub pobudzać do działania. Wywiera na ludzki umysł olbrzymi wpływ. Gdy jesteśmy wyczerpani, przygnębieni, potrzebujemy kolorów, które nas pobudzą: czerwonego, pomarańczowego. Jeśli jednak ich odcienie wydadzą się zbyt mocne, wybierzmy te pastelowe, np. brzoskwiniowy lub morelowy.

Ludzka psychika akceptuje zestawienia harmonijne, nie znosi natomiast dysharmonii. Nieprawidłowo zestawione kolory wywołują niepokój. Kolor jest systemem jasnej komunikacji – świadomie i odpowiednio zastosowany we wnętrzu podnosi jakość naszego życia. Kolor to emocje, których nośnikami są produkty – w efekcie odpowiedniego zastosowania barw jedne produkty kupujemy częściej, a inne rzadziej. Kolor jest najważniejszym elementem w projektowaniu wnętrz. Może się okazać, że w pomieszczeniach w określonym kolorze przebywamy częściej niż w innych – i bywa, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oddziaływanie kolorów jest różne w zależności od użytej barwy i zastosowanego układu.

Kolor może nas pobudzić lub uspokoić – w tym kontekście szczególnie ważna jest barwa podłogi. W połączeniu z fakturą staje się przewodnim elementem we wnętrzu. W związku z tym warto rozpocząć projektowanie danego pomieszczenia od koloru wykładziny, dywanu lub paneli, gdyż to ułatwi właściwy dobór koloru ścian. Przy komponowaniu właściwych barw do wnętrz należy pamiętać, że w dużych pomieszczeniach wydają się one intensywniejsze niż w mniejszych. Sufity we wnętrzach powinny być zawsze jaśniejsze niż ściany, gdyż taki układ daje wrażenie lekkości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości. Oczywiście, można zastosować ciemniejszy kolor na suficie, ale powinien on być spójny z kolorystyką ścian.

Intensywny fiolet to barwa, której nie sposób nie zauważyć – wymarzona dla wnętrz w stylu glamour, w których elementy nowoczesne połączymy ze stylizowanymi.

Sypialnia jest miejscem odpoczynku, dlatego kolory do niej powinny być dobrane w bardzo przemyślany sposób – należy unikać silnych kontrastów. Właściwe barwy do sypialni to zielenie i błękity, gdyż relaksują i ułatwiają zasypianie. Pozytywnie oddziałują także jasne żółcienie tworzące słoneczną atmosferę. Pokój dzienny służy wielu osobom, w związku z tym powinien łączyć upodobania wszystkich domowników. Warto zastosować w nim spokojne i harmonijne barwy, np. połączenia ciepłych bieli z brązami. Jeśli do tego zestawu dodamy naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna, to wnętrze stanie się wspaniałą, bezpieczną przestrzenią. Dodatki do takiego pokoju powinny mieć stonowaną kolorystykę. W tym przypadku ważne jest, aby wnętrze było spójne.

Osoby ceniące spokój we wnętrzu mogą zastosować jasne i stonowane kolory, chociażby z najnowszej kolekcji farb Śnieżka Satynowa. Białe wnętrza i takież meble stwarzają wrażenie czystości i lekkości. Będzie to znakomita przestrzeń do rozwoju i poszukiwania samego siebie – ludzie, którzy lubią biel, często szukają sposobów na odnalezienie wewnętrznego ładu i harmonii. Biel jest bardzo nowoczesna, często pojawia się w najnowszych trendach. Barwa ta ma oczywiście mnóstwo różnorodnych odcieni. Znakomicie nadaje się do łączenia z innymi kolorami.

Chłodne szarości i biele chętnie wykorzystuje się w nowoczesnej architekturze. Połączone z intensywną czerwienią i fioletem tworzą wnętrza odważne i z fantazją. Równie ciekawym zestawieniem będzie połączenie kolorów 503 Zagubiony List i 529 Twórczy Fiolet z kolekcji Śnieżka Satynowa, sprawiające, że pomieszczenie stanie się eleganckie, luksusowe – to propozycja dla wymagających. Tym, którzy we wnętrzach szukają odrobiny ciepła i rodzinnej atmosfery, polecam połączenie kolorów 513 Rozkoszny Brąz, 541 Miejski Rytm i 540 Sekretne Spojrzenie z tej samej kolekcji firmy Śnieżki – wśród takich barw wszyscy domownicy będą się czuli znakomicie. Te niezwykłe kolory – kojarzące się z ciepłem i bezpieczeństwem – pozwolą im powrócić do natury.

Dzięki farbom z kolekcji Śnieżka Satynowa możemy nadać wnętrzom wyjątkowy, wytworny charakter, w którym kolor i motyw wzbudzą zachwyt użytkownika oraz osób, które go odwiedzają. Kolor wnętrza może dużo powiedzieć o tym, kim jest jego użytkownik. Jaki stosunek ma do innych ludzi? Czy po otwarciu drzwi goście od razu, intuicyjnie wyczuwają, że domownicy są ciepli i przyjaźnie nastawieni, czy jest raczej odwrotnie? Z kolorem obcujemy na co dzień. Jest wszędzie, gdzie tylko spojrzymy: w pracy, w domu, w gazecie. Barwa oddziałuje na otoczenie, w którym się znajdujemy, wzmaga naszą aktywność. Kolor jest częścią osobowości człowieka i jego systemu niewerbalnej sygnalizacji, który najmocniej uaktywnia się wtedy, kiedy pojawiają się silne przeżycia. Kolor może również wpłynąć pozytywnie na życie towarzyskie.

Wszystkie kolory w różnych proporcjach są nam potrzebne do życia, dają energię, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Zachęcam wszystkich, aby sami wybierali kolory do swoich wnętrz, ponieważ każdy ma w sobie moc komponowania kolorów. Ważne, aby w takiej przestrzeni czuć się naprawdę dobrze.

dr Marek BorowińskiTrend designer, autor koncepcji trendów w dekoracji, ekspert w dziedzinie komunikacji kolorem. Tropi i przewiduje najnowsze tendencje kolorystyczne w Polsce i na świecie. Jest obserwatorem targów Maison & Object w Paryżu i z grupą międzynarodowych projektantów przygotowuje najnowsze trendy kolorystyczne. Od wielu lat opracowuje kolekcje kolorów dla marek MAGNAT i Śnieżka. Specjalizuje się w psychologii koloru. Jego pasją jest kolor oraz wpływ, jaki wywiera na ludzi. Szkolenia i wykłady, które prowadzi, cieszą się olbrzymim powodzeniem w Polsce i za granicą. www.psychologiakoloru.pl