Uważasz, że jednolite, stonowane ściany to nuda? Udekoruj je! Jeden mocny efekt może całkowicie zmienić oblicze pomieszczenia. Kontrastowe kolory, faktura, nietypowe malowidło? Wybór jest ogromny i tylko od nas zależy, który kierunek zmian wybierzemy.

Siła kontrastu

To chyba jeden z najprostszych sposobów na ożywienie naszej ściany. Mocne i wyraziste zestawienia kolorystyczne sprawią, że wnętrze będzie nowocześniejsze. Od nas tylko zależy jakie kolory ze sobą zestawimy. Miks zieleni i różu rozjaśni pomieszczenie i będzie odniesieniem do natury, mocny kontrast limonki i fioletu doda energii, a kompozycja brązu i beżu delikatnie ożywi stonowane ściany. Od nas zależy ile ścian pomalujemy i w ilu pomieszczeniach.

Jeśli jesteśmy odważni, łączmy kolory we wszystkich pokojach, a jeśli nie lubimy dużych rewolucji – pomalujmy innym kolorem jedną ścianę w wybranym pomieszczeniu.

Możemy też na ścianach namalować pasy w kontrastowych kolorach – te malowane pionowo sprawią, że pokój będzie wydawał się wyższy, a poziome – optycznie poszerzą go. Można też na jednobarwnej ścianie namalować dowolne wzory z gotowego lub wykonanego własnoręcznie szablonu. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie fototapety – wszystkie ściany malujemy jednym kolorem, a jedną przeznaczamy właśnie na kontrastową fototapetę.

Farba inaczej

Świetnym sposobem na zmianę charakteru ściany jest też zastosowanie farby strukturalnej, która imituje inną powierzchnię. To trend, który staje się coraz popularniejszy. Uzyskany wypukły, nierównomierny wzór daje ciekawy światłocień. W nowoczesnych, industrialnych czy minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzi się np. farba Beton MAGNAT Style, która swoją strukturą nawiązuje do naturalnego surowego betonu i doskonale komponuje się ze szkłem czy metalem. Innym wyborem może być Glinka Wenecka MAGNAT Style, która imituje przetarty tynk lub Marmur Klasyczny MAGNAT Style przypominający powierzchnię naturalnego kamienia. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku kontrastów, nie musimy strukturą pokrywać wszystkich ścian. Równie ciekawe jest zastosowanie farby strukturalnej na jednej ścianie lub jej fragmencie – będzie to intrygujące, a zarazem eleganckie połączenie.