Pojawienie się dziecka oznacza początek pięknej i pełnej przygód podróży w świat kolorów. Celem drogi jest szczęśliwe dzieciństwo, pełne barw i inspirujących doznań, które kształtują wrażliwość pociechy, stymulują jego rozwój i czynią je wyczulonym na piękno. Zaprośmy kolor do pokoju dziecka i pozwól na radosne dorastanie w świecie każdego z odcieni szczęścia.

Kolor lubi zmiany

Kolory mają wpływ na nasze życie, oddziaływają na odbiorców, stają się elementem budującym nastrój. Właściwie dobrana barwa nabiera szczególnego znaczenia w przypadku najmłodszych dzieci – te w pełni polegają na rodzicach i nie mogą samodzielnie wydostać się spod wpływu negatywnie działającego koloru. To właśnie rodzice stają się przewodnikami w podróży po świecie barw, dlatego muszą nauczyć się odrzucać kolory pozornie przyjazne i podstępne, które jak potwory z nocnych koszmarów naruszają dziecięcy spokój.

Szybki rozwój dziecka budzi w rodzicach nieopisaną radość i dumę. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z jego rozwojem zmieniają się również jego potrzeby. Kolory wybrane dla noworodka po pewnym czasie stają się nieaktualne, przestają przystawać do obecnych potrzeb dziecka, zmniejsza się ich moc pozytywnego oddziaływania – dzieci rosną a kolory się starzeją i wymagają przemyślanych zmian.

Pokój dziecka powinien kojarzyć się z radością i spokojem. Ważne jest, aby to wnętrze odróżniało się od reszty domu. Dzieci – w zależności od wieku – potrzebują poczucia stabilności lub stałej stymulacji. Należy tak zaaranżować pokój dziecinny, by stworzyć mu niecodzienne królestwo, w którym czuje się jak u siebie. Mniejsza o kolorystyczny dysonans w stosunku do pozostałych pomieszczeń, chodzi przecież o szczęśliwe dzieciństwo naszej pociechy.

Bobas lubi spokój

Ostrość widzenia dziecko może zyskać już w drugim miesiącu życia, wtedy też zaczyna dostrzegać otaczające go przedmioty i skupiać na nich swoją uwagę. Wiemy, z jakim upodobaniem maluchy wpatrują się w lampy lub inne stałe elementy wyposażenia wnętrza. Można zatem umieścić na ścianie duży najlepiej geometryczny wzór, który będzie przykuwał uwagę dziecka. Ścienny motyw stanie się wtedy jednym z elementów otoczenia malucha i, podobnie jak delikatny dotyk i widok twarzy najbliższych, będzie budował poczucie bezpieczeństwa i uspokajał.

Delikatne nadruki na ścianach, które zwykle widzi się w dziecięcych pokojach nie zostaną dostrzeżone przez malucha, jest to raczej rozwiązanie przeznaczone dla odwiedzających pokój dziecka dorosłych. Od razu wiadomo, że przekraczamy bramy innej krainy – wchodzimy w świat pociechy, w którym panuje spokój i bezpieczeństwo.

Gdy wybieramy kolory do pokoju malucha musimy wykazać się odpowiednim stopniem wrażliwości oraz wyobraźni, jako że mają one przecież niebywały wpływ na kształtującą się osobowość dziecka. Najważniejszy w jego rozwoju jest spokój. Dlatego doskonale sprawdzą się rozbielone pastelowe barwy, których bazą są błękity, żółcienie czy róże. Kolory te znamionują delikatność, a ich wpływ na otoczenie jest wyważony i subtelny – właśnie tego trzeba dziecku. Intensywne barwy, które nie zostały przełamane bielą są niewskazane w pokoju niemowlaka – koncentracja koloru jest zbyt wysoka i może budzić jego niepokój, drażnić.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie łączenia barw w jednym pomieszczeniu. Delikatne zestawienia kolorystyczne stosowane na wybranych powierzchniach pozwolą ożywić delikatne wnętrze, nadać mu głębi i podkreślić jego kształt. Należy jednak pamiętać, że pokój małego dziecka nie jest odpowiednim miejscem do stosowania agresywnych kontrastów. Często stosowana zasada 3 + 1 – wprowadzania mocnej barwy na jednej, wybranej powierzchni w tym przypadku również będzie rozwiązaniem zbyt ciężkim dla delikatnych oczu dziecka.

Przedszkolak też ma gust

Dzieci w wieku przedszkolnym mają już pełną świadomość otaczających barw. Potrafią wskazać swoje ulubione kolory i warto poważnie traktować ich preferencje. Dziecko w wieku przedszkolnym doskonale poradzi sobie z odbiorem barw o dużej intensywności – takie też należą do jego ulubionych kolorów. Rodzice mają już tylko obowiązek powstrzymywania dziecka przed wyborami z grupy ekstremalnych. Intensywna czerwień lub neonowy róż to nadal zbyt wiele dla malucha.

To właściwy moment, aby pozwolić dziecku współdecydować o kolorach w jego pokoju.

Ulubione bajkowe postaci – kwiatki, motylki, samochodziki czy misie – wszystkie atrybuty szczęśliwego dzieciństwa mogą znaleźć się na ścianach pokoju przedszkolaka – wspólne malowanie da dziecku mnóstwo radości i pozwoli ożywić jego królestwo. To również odpowiedni moment, aby za pomocą zabawy rozpocząć edukację. Namalowanie na ścianie przy drzwiach miarki wzrostu lub imienia dziecka wzbudzą jego zainteresowanie tajemniczym światem liczb i liter.

Nastoletni indywidualizm

Nastoletnie dzieci odczuwają wyraźną potrzebę wyrażania siebie. Mogą to zrobić również w swoim własnym pokoju – dzięki jego aranżacji potrafią pokazać swoje zainteresowania i potwierdzić wyczucie stylu. Wybór kolorów, łączenie barw, robienie szablonów i samodzielne malowanie może stać się dla nich sposobem na potwierdzenie własnej indywidualności. Czasem ich wybory są zdumiewające, ale należy pozwolić im na swobodę, krwista czerwień lub czerń to też kolory, a jeżeli dziecko cechuje wyczucie proporcji efekt może być interesujący. Ściany pokoju nastolatka mogą stać się manifestem jego zainteresowań i pasji – muzyka, moda czy motoryzacja – dziecko może samodzielnie stworzyć szablon, wybrać kolor i nanieść go na ściany.

Bezpieczeństwo to norma

Każdy produkt, z którym styka się dziecko musi być bezpieczny. Obecnie obowiązuje szereg restrykcyjnych zasad, które muszą spełniać, zabawki, meble jak i produkty tworzące powłoki malarskie. Produkty firmy Śnieżka – SUPERMAL® Emalia Akrylowa i Vidaron Lakier akrylowy – spełniają najbardziej restrykcyjne wymagania, normy PN EN 71.3 nazywaną „Normą Bezpieczeństwa Zabawek” – nie zawierają metali ciężkich a podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych substancji lotnych co czyni je odpowiednimi dla dzieci oraz

Produkty pełne koloru

Wszystkie opisywane rozwiązania można wykonać samodzielnie dzięki produktom firmy Śnieżka. Rysunki na meblach i metalu powstaną dzięki wykorzystaniu emalii akrylowej SUPERMAL®, której niezwykle szerokie spektrum działania umożliwia pracę na materiałach drewnopochodnych, elementach metalowych, podłożach cementowych i tynkach. Jedwabisty połysk lub satynowy mat, które uzyskuje się po zastosowaniu SUPERMAL®, tworzą we wnętrzach gładkie, a przede wszystkim bezpieczne powłoki malarskie.

Drewno jest zawsze w modzie. To materiał naturalny i przyjazny, ceniony za swoje właściwości. Elementy drewniane użytkowane wewnątrz pomieszczeń wymagają specjalnej ochrony. Meble, boazerie, drewniane zabawki to przedmioty, z którymi mamy codzienny kontakt. Lakier Akrylowy z rodziny VIDARON to ekologiczny produkt pozbawiony szkodliwych substancji chemicznych, który szczególnie polecany jest do drewnianych przedmiotów wewnątrz pomieszczeń. Spełnia surowe wymagania Europejskiej Normy – Bezpieczeństwo Zabawek (PN EN 71.3). Dzięki temu może być bez obaw stosowany w pokojach dziecięcych i przedszkolach.

Justyna Borcz