Kolory są integralną częścią naszej rzeczywistości, to one kreują naszą przestrzeń. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. Za pomocą kolorów możemy nie tylko odmienić wnętrze naszego domu – optycznie powiększyć lub pomniejszyć pokój, ale także wpływać na nasz nastrój, apetyt, poziom kreatywności, czy koncentracji.

W domu chcemy przede wszystkim czuć się komfortowo. To nasza oaza, w której ładujemy akumulatory na dni pełne wyzwań w pracy i domu, dlatego warto postawić na kolory sprzyjające relaksowi i wypoczynkowi. Kolory, które pozwolą nam się wyciszyć, odprężyć, zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości.

Fioletowy

Do kolorów sprzyjających wypoczynkowi bez wątpienia możemy zaliczyć fiolet – szczególnie jasne lawendowe odcienie, które wnoszą relaksującą atmosferę do wnętrza. Fiolety często wybierane są do przestrzeni „kobiecych” oraz pokojów dziecięcych, choć wiele odcieni fioletu doskonale sprawdziłoby się także w innych pomieszczeniach, takich jak chociażby kuchnia, czy łazienka.

Lawendowy odcień jest niezwykle romantyczny i efektowny, a jednak nie dominuje we wnętrzu, szczególnie gdy połączymy go z neutralnymi barwami, takimi jak beż, biel lub popiel.

Niebieski

Według psychologów kolor niebieski posiada niezwykle silne właściwości kojące. Co ważne, w przypadku tego koloru jest w czym wybierać. Począwszy od delikatnych błękitów, przez ciemne granaty, na turkusach skończywszy – wszystkie odcienie będą działały na nas relaksująco ze względu na pozytywne skojarzenia z morzem, wodą oraz niebem.

Kolor niebieski ze względu na swój uspokajający charakter często wykorzystywany jest w łazienkach oraz sypialniach. Można się nim kreatywnie bawić na wiele sposobów, łącząc ze sobą różne odcienie. Malując na niebiesko ściany, ale także meble oraz wprowadzając do wnętrza niebieskie dekoracje.

Zielony

Podobnie jak fiolet i niebieski, zielona barwa uspokaja i wprowadza nas w pozytywny nastrój. Wprowadza do wnętrza harmonię z naturą, skojarzenia z wiejską łąką i sielską atmosferą. Zielony świetnie sprawdza się na korytarzu, salonie oraz kuchni. Pięknie prezentuje się w połączeniu z bielą oraz naturalnym drewnem.

Obecnie niezwykle modne są pastelowe odcienie zieleni – pistacja oraz mięta, które przynoszą powiew świeżości w każdym pokoju. Pastele można łączyć z ciemniejszymi odcieniami zieleni, popularne stało się także połączenie zieleni z pudrowym różem. Gdy natomiast zestawimy zieleń z czernią zyskamy niezwykle nowoczesny i wyrafinowany efekt.