Total czy mini?

Czerwony jest kolorem bardzo mocnym i wyrazistym. Użycie go w wystroju wnętrz wymaga nie tylko odwagi, ale i sporego wyczucia koloru i stylu. Uwielbiany jest przez ludzi dynamicznych, spragnionych sukcesu, owładniętych pasją, którzy uwielbiają go w dodatkach lub w wersji total look.

Zastosowanie koloru czerwonego na ścianach wymaga podstawowej wiedzy z zakresu urządzania i aranżacji wnętrz. Pamiętajmy, że całe pomieszczenie pomalowane intensywną i mocną czerwienią wydaje się optycznie mniejsze. Wymaga ono też dobrego oświetlenia oraz mebli i dodatków w jasnych kolorach. Dlatego najlepiej czerwony stosować jako kolor uzupełniający do neutralnego koloru bazowego i użyć go do malowania jednej lub dwóch ścian.

Sam wybór malowanej ściany też jest bardzo ważny. Żywy odcień czerwieni będzie dobrze prezentować się na krótszej ścianie w przedpokoju lub sypialni, optycznie korygując rozmiary i kształt pomieszczenia (optycznie skrócimy pokój). Dwa razy zastanówmy się nad czerwoną ścianą, na tle której będzie stał lub wisiał telewizor: intensywna czerwień może z czasem drażnić wzrok i powodować uczucie zmęczenia. Warto pamiętać, że czerwony kolor pobudza apetyt, wprawia w dobry nastrój i dodaje energii, dlatego zaleca się go stosować w jadalni, kuchni lub salonie.

Czerwony jest barwą o wielu znaczeniach i wielu odcieniach. Jego mocniejsza i ciemniejsza odmiana z elementem błękitu to kolor karmazynowy, niegdyś oficjalny kolor flagi Polski. Czerwony z domieszką brązu daje kolor karminowy i szkarłatny. Ten pierwszy, wpadając w ciemny róż, jest zbliżony do koloru bordowego, natomiast szkarłatny jest nieco jaśniejszy od koloru wiśniowego. Odcieniem czerwonego jest również kolor amarantowy, jeden z kolorów najczęściej wykorzystywanych w malowaniu ikon.

Dobre połączenia

Zastanawiając się nad wyborem koloru farby do ścian, postarajmy się nie łączyć ze sobą więcej niż dwa, trzy kolory. Dzięki temu unikniemy optycznego chaosu we wnętrzu. Czerwień możemy zestawić z neutralnymi kolorami bazowymi: bielą, jasnymi szarościami, kremem czy beżami. Doskonałym kontrastem będzie też szeroka paleta brązów, od delikatnego cappuccino do mocnego hebanu. Odważni mogą pokusić się także o zestawienie czerwieni z fuksją lub granatem, nawiązując do wystroju wnętrz w stylu orientalnym lub boho.

Podstawą aranżacji naszego wnętrza mogą być również kolory pokrewne, czyli takie, które leżą obok siebie na kole barw. Posługując się tym kluczem, dwie ściany malujemy na kolor czerwony, pozostałe dwie kolorem pomarańczowym, a sufit żółtym.

Pora na dodatki

We wnętrzach z czerwonymi ścianami świetnie pasować będzie nowoczesny i minimalistyczny styl. Meble ze stali nierdzewnej lub chromowanego metalu, lampy i dodatki z plastiku, akcenty z pleksi. Tak intensywne tło jest bardzo wymagające, dlatego postawmy na proste i lekkie formy, nie przesadzajmy z dekoracjami i zdobieniami, ograniczmy wzorzyste i wielokolorowe dodatki. Pamiętamy, że czerwień sama w sobie ma ogromne walory dekoracyjne.

Same dodatki w kolorze czerwonym pozwolą nam ożywić neutralne wnętrze urządzone w stylu scandi lub klasycznym. Jasne ściany, drewniane meble, dodatki z naturalnych materiałów?Pomyślmy o ciekawym akcencie kolorystycznym! Biało-czerwony dywan w kratę lub pasy, czerwono-pomarańczowe, wzorzyste poduszki lub ciepły czerwony pled nada wnętrzu klimatu i charakteru. Na tle szarej ściany świetnie prezentować będzie się też czerwona kanapa lub wygodny fotel.