Kolor władzy

W dawnych czasach purpura była niezwykle cennym barwnikiem, który uzyskiwano z mięczaków śródziemnomorskich. Używana był do farbowania płaszczy monarchów i osób zajmujących wysokie stanowiska. Do dziś purpura, a także ciemne odcienie fioletu, są symbolem władzy i szlachetności, dlatego warto te kolory zastosować chociażby w dekoracji gabinetu. Fiolet sprzyja również kreatywności i pozytywnie wpływa na osoby uprawiające zawody artystyczne. Jego intensywne odcienie z pewnością nadadzą wnętrzu wyrafinowania i luksusu, zaś jaśniejsza lawenda lub fiołek wprowadzi do pomieszczenia relaksującą atmosferę.

Fioletowe ABC

Ciemne odcienie fioletu idealnie nadają się do dużych pomieszczeń, ponieważ je optycznie pomniejszają. Pomalowanie wszystkich ścian niewielkiej kuchni kolorem śliwki może działać bardzo przytłaczająco. Nie zaleca się go również stosować w wąskim i niedużym przedpokoju. W takich przypadkach najlepiej zastosować delikatny wrzos lub kolor lawendowy, np.: Śnieżka Satynowa Królowa Nocy 530 lub Śnieżka Barwy Natury Jesienne Wrzosowisko 110. Intensywnym fioletem najlepiej podkreślać jedynie fragment wnętrza. Jedna lub dwie ściany pomalowane farbą Śnieżka Barwy Natury Górski Krokus 155 lub Śnieżka Satynowa Twóczy Fiolet 529 będą doskonale uzupełniać wnętrze, w których dominuje jasny beż, szarości, kolor kremowy lub waniliowy. Pomieszczenie, w których występuje intensywny fiolet powinno być bardzo dobrze oświetlone światłem dziennym, warto też umieścić kilka punktów świetlnych aby ocieplić wnętrze i nadać mu przytulnego charakteru.

Dodatki

Fiolet lubi biel. Intensywnie fioletowa ściana świetnie podkreśli kolor i kształt białych mebli. Idealnie sprawdzi się zarówno nowoczesna lakierowana komoda, jak i bielony na biało drewniany stół w stylu shabby. Równie dobrze prezentować będą się jasne dodatki- wazony, abażury i dywany.

Jeśli nie lubimy dużych kontrastów, możemy wprowadzić do wnętrza dodatki w szarościach, brązach, zgaszonych żółcieniach.

Zdecydowanie unikajmy koloru czerwonego oraz niebieskiego. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich proporcji. Jeśli nasz pokój pomalowany jest na wrzosowo, unikajmy kanapy lub poduszek w tym kolorze.

Style

Fioletowy jako kolor królewski doskonale nadaje się do eleganckich wnętrz urządzonych w stylu glamour. Wówczas blasku naszemu mieszkaniu dodadzą efektowne dodatki- kryształowe żyrandole, metalicznie lśniące tkaniny, czy posrebrzane półmiski. Malując dom na kolor fioletowy, szczególnie jego jasne odcienie, nie zamykamy się na inne style. Kolory te bowiem świetnie pasują do przytulnej i sielskiej atmosfery wnętrz prowansalskich. Wówczas wprowadzamy rustykalne lub postarzane meble oraz bibeloty dekorowane techniką decoupage.