Mimo wielu powszechnie znanych zasad dotyczących łączenia kolorów, wciąż szukamy nowych, oryginalnych i przede wszystkim harmonijnych kompozycji. To właśnie kombinacja kolorów decyduje o atmosferze i wyglądzie każdego wnętrza, mówi także dużo o charakterze i guście właściciela.

Harmonijne kombinacje kolorów

Jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy wybór, ponieważ w przypadku połączeń o charakterze harmonijnym kolory wzajemnie się uzupełniają, nie konkurują ze sobą, żaden się nie wyróżnia, ani nie dominuje. Aby osiągnąć taki efekt należy ograniczyć się do wyboru jednej barwy w dwóch wariantach. Kolory mogą się różnić między sobą jasnością lub nasyceniem.

Naturalna paleta barw – beż i biel

Przykładem takiego zestawienia jest połączenie beżu ze złamaną bielą, które stanowi idealne tło dla wszelkiego rodzaju mebli i dodatków. Spokojne zestawienie bieli z beżem szczególnie dobrze komponuje się z naturalnymi materiałami takimi jak drewno, metal, czy len. Zestawienie kolorystyczne tego typu dodaje wnętrzu elegancji i ciepła, pozwala na podkreślenie piękna oraz charakteru mebli i dekoracji, które zdecydowanie będą się wyróżniały na klasycznym, stonowanym tle.

Żywe kolory – żółty i… żółty

Zestawienia harmonijne niekoniecznie muszą być delikatne i przytłumione. Można zamiast beżu i bieli wybrać bardziej odważne rozwiązania i połączyć ze sobą dwa różne odcienie np. koloru żółtego – cytrynowy i złocisty. W świetle dziennym barwy te będą się wzajemnie przenikały, dostarczając do wnętrza mnóstwo pozytywnej energii oraz świetlanego blasku.

Kontrastowe połączenia barw

Decydując się na kontrastowe zestawienia kolorystyczne, należy pamiętać o tym, że to właśnie kolor znajdzie się w centrum uwagi, dlatego warto zastosować tego typu rozwiązania w przypadku minimalistycznie urządzonych pomieszczeń, a więc wnętrz o ograniczonej liczbie dodatków.

Analogiczna paleta barw – niebieski i turkus

Żeby uzyskać efektowny kontrast dwóch kolorów, możemy sięgnąć po kolory analogiczne, czyli takie, które znajdują się na kole barw obok siebie. Świetnym połączeniem tego typu jest zestawienie koloru niebieskiego i turkusu. Barwy te dodadzą wnętrzu wakacyjnej świeżości, kojarzą się bowiem z barwami morza śródziemnomorskiego. Odcienie niebieskiego i zieleni można swobodnie łączyć z klasycznymi meblami drewnianymi, jak i tymi lakierowanymi na wysoki połysk lub plastikiem.

Kolory komplementarne – granat z pomarańczą

Uwaga! Kolory analogiczne nie zawsze pozwalają na osiągnięcie dużego kontrastu, dlatego jeżeli zależy nam na prawdziwie mocnym efekcie powinniśmy sięgnąć po kolory komplementarne, czyli leżące dokładnie po przeciwnych stronach koła barw. Modne połączenie tego typu stanowi granat z pomarańczą. Klasyczny charakter granatu i egzotyczny odcień pomarańczy sprawią, że wnętrze będzie z pewnością oryginalne i finezyjne.

Ciepło, zimno – czerwień i fiolet

Połączenie kolorów różniących się temperaturą i charakterem jest zadaniem trudnym i wymagającym dużej wiedzy na temat kolorów. Zestawienie czerwieni z fioletem jest niezwykle zmysłowe. Czerwień – kolor miłości, namiętności i energii, fiolet natomiast kojarzy się z władzą, duchowością i lekkością. Odpowiednio dobrane meble w stylu orientalnym lub kolonialnym sprawią, że pomieszczenie stanie się magiczne, tajemnicze, sprzyjające zarówno pracy kreatywnej, jak i relaksowi.

Ponadczasowa klasyka – czerń i biel

Chociaż wybór tej kombinacji kolorystycznej może wydać się banalny i przewidywalny, to zapewniam, że tak nie jest! Czarno-białe wnętrza są ponadczasowe, wyrafinowane, dają poczucie czystości i ładu. Kluczem do perfekcyjnej czarno-białej kompozycji są proporcje i równowaga. Kontrast oparty na czerni i bieli sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych salonach, sypialniach oraz łazienkach.