Podział na ciepłe i chłodne barwy jest powszechnie znany. Choć te drugie stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród architektów i projektantów wnętrz, to wiele osób wciąż obawia się, że zimny kolor wprowadzi do domu również zimną atmosferę. W przełamaniu stereotypów na temat barw może pomóc zrozumienie ich natury i znaczenia.

Chłodne kolory przede wszystkim działają kojąco i relaksująco. Zielenie z nutą błękitu w odcieniu szmaragdu pozwalają odpocząć oczom po długim dniu spędzonym przed komputerem, szarości natomiast, ze swym księżycowym urokiem, wprowadzają do wnętrza odrobinę mistyki, tajemnicy i spokoju. Barwy mają także swoje znaczenie kulturowe. Ciepłe kolory kojarzone z ogniem wywołują żywe emocje – namiętność, miłość, pasję, ale także łączone są z przepychem i bogactwem. Chłodne barwy związane z żywiołem wody przywodzą na myśl spokój, ukojenie, lojalność, pokorę i cierpliwość. Barwy te także przywołują wyobrażenie arystokratycznej elegancji i powściągliwości.

Kamienie szlachetne

Barwy minerałów i kamieni szlachetnych uwielbiają swoje towarzystwo. Dzięki oryginalnej grze dwóch barw – diamentowej bieli i egzotycznego szmaragdu – wnętrze staje się jednocześnie żywiołowe i eleganckie. W przypadku kuchni i jadalni jest to efekt najbardziej pożądany. Diamentowa biel daje poczucie krystalicznej czystości, porządku i wyrafinowania. Szmaragd natomiast ożywia wnętrze swoim naturalnym urokiem, zachęcając do kulinarnych eksperymentów.

Połączenie dwóch kolorów ścian we wnętrzu może stanowić aranżacyjną grę, ale także pełnić funkcję praktyczną, np. oddzielać od siebie różne strefy funkcyjne – sypialnianą od gościnnej, gościnną od biurowej itd. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku wszelkiego typu mieszkań jednopokojowych, takich jak loft czy kawalerka, dotyczy to zarówno dużych, jak i małych przestrzeni. Dzięki grze kolorów duże i otwarte lofty zyskają odrobinę przytulności, a w mniejszych mieszkaniach wywołamy wrażenie odrębności i intymności.

Szarość niejedno ma imię

Szarość jest kolorem uniwersalnym, pasującym do każdego stylu i wnętrza, stanowi świetne i nienarzucające się tło dla mebli oraz różnego typu dekoracji. Szary kolor dobrze współgra z najróżniejszymi barwami, w szczególności odcieniami niebieskiego. Gdy występuje sam, sprawia wrażenie spokojnego i stonowanego, dopiero w połączeniu z drugim kolorem zmienia się jak kameleon, uwydatniając właściwości towarzyszących mu barw.

We wnętrzu możemy bawić się kolorami ścian, ale także ich fakturą. Drobnoziarnista struktura ozdobnego tynku w połączeniu z jedwabiście gładką ścianą daje niezwykle oryginalny efekt. Szarość niejedno ma imię. Może występować w wielu odcieniach i tonacjach. Począwszy od ciemnego grafitu, przez barwy srebrzyste, na kolorach kamieni i betonu kończąc. Tak olbrzymi potencjał warto wykorzystać, zestawiając ze sobą jak największą liczbę zniuansowanych odcieni barwy.

Industrial

Wykorzystanie różnych tonacji szarości pozwoli na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza w stylu industrialnym. Aranżując oparte na szarościach wnętrze, warto włączyć do palety kolorów biel, która pozwoli na zachowanie lekkości i przestronności wnętrza. Surowy wygląd ścian, szczególnie tych wykończonych betonem, warto zestawić z subtelnymi i pełnymi wdzięku meblami i dodatkami. Taką funkcję może pełnić wyrafinowana sofa w stylu Chesterfield lub urocze futrzane pokrowce na krzesła. Kwintesencją stylu industrialnego jest połączenie betonowych, metalowych i drewnianych elementów. Betonowy tynk ze swoją fascynującą fakturą, charakterystycznymi przebarwieniami i ujmującymi nierównościami dodaje wnętrzu artystycznego i niczym nieposkromionego charakteru.

Młodzieżowa awangarda

Pokój młodzieżowy w stylu miejskiego loftu to idealna propozycja dla każdego młodocianego buntownika. Ciemny odcień popielu doda wnętrzu powagi, dojrzałości i szlachetności. Jasny odcień szarości natomiast pięknie odbije wpadające przez okno promienie słoneczne, rozświetlając pokój srebrzystym blaskiem. Nastolatki nie lubią nudy, dlatego w pokoju powinny znaleźć się przełamujące szarą rutynę energetyczne dodatki. Pomarańczowa ściana i nawiązujące do niej elementy wystroju dodadzą pokojowi mocy i charakteru. Ponadto kolor pomarańczowy wspomaga jakże potrzebną do nauki koncentrację.