Inspiracje

Kathie Thomson, designerka z Kapsztadu, daje starym sprzętom „nowe życie”, tworząc z nich przepiękne meble i stylowe dodatki. Na stronie www.recreate.za.net znajdziesz takie cacka jak fotel z walizki czy lampę z maszyny do szycia. Można oczywiście zakupić każdy z tych niepowtarzalnych przedmiotów, my jednak zachęcamy: daj się ponieść fantazji i stwórz autorski ekomebel.

Ekoakustyk

Inspirowana drzewami lampa Leaf projektu Petera Schumachera nie tylko pięknie rozświetla wnętrze, ale i wycisza. Podstawa została zrobiona z drewna brzozy, do której tak chętnie przytulamy się w lesie, a klosz powstał z 5 m kw. naturalnego wełnianego filcu. Lampa będzie pięknym dodatkiem w salonie i praktycznym elementem w studiu nagrań. Można ją złożyć samodzielnie, bez użycia kleju, przez co jest w 100 proc. produktem ekologicznym.

Lampa podłogowa Leaf, cena: 5700 zł. Kupisz w sklepie: www.amandus.pl

Zainwestuj w prenumeratę

Każdy z nas ma zbiór kolorowych magazynów, których trudno się pozbyć. A to ciekawy przepis, a to wywiad z ulubionym aktorem – i tak sterta rośnie, czekając na drugą szansę. Co zrobić, żeby papierowe „kurzołapy” zyskały na funkcjonalności? Wolfgang Rößler, Kathrin Lang, Tom Steinhöfer, Nina Wolf i Markus Mak, projektanci z niemieckiego studia njustudio, stworzyli siedzisko wykorzystujące niepotrzebne gazety. Zestaw zawiera poduszkę, klamry i drewnianą podstawę. Wystarczy dołożyć magazyny i ekosiedzisko gotowe!

Siedzisko Hockenheimer, cena: 590 zł. Kupisz w sklepie: www.njustudio.com

Dom z kartonu

Uczmy nasze dzieci dbania o środowisko, choćby kupując im zabawki z materiałów naturalnych. Pluszaki z wysokiej jakości bawełny, drewniane klocki czy tekturowe figurki są przyjazne środowisku i naszym maluchom. Domek z kartonu rozwija wyobraźnię i zdolności manualne dzieci. Dołączono do niego szablony, dzięki którym maluchy same mogą przyozdobić domek cyferkami, literkami i zwierzątkami.

Kartonowy domek, cena: 99 zł. Kupisz w sklepie: www.ekodizajn.pl

Zbieramy do puszki

Co się stanie, gdy kosz na śmieci zamienimy na wielką puszkę? Po pierwsze kuchnia zyska nowoczesny, industrialny charakter, po drugie – skojarzenie z recyklingiem i ekologią skłoni nas do zastanowienia się nad tym, co i w jakich ilościach wyrzucamy. Co ciekawe, akcesoria Qualy są produkowane z zachowaniem standardów ekologicznych: opakowania powstają z kartonów z recyklingu, a nadruki – z tuszu sojowego.

Puszka na odpady Qualy Capsule Can, cena: 139 zł. Kupisz w sklepie: www.rossi.pl

Zrób to sam

Zegar zasilany ziemniakiem? Czemu nie! Zostań naukowcem i stwórz własny ekozegar. W opakowaniu znajdziesz: zegarek elektryczny, przewody, taśmę klejącą, płytki cynkowe i miedziane oraz instrukcję. Źródłem zasilania może być dowolne warzywo lub owoc. Wystarczy pogłówkować. Tylko uważaj, bo to zabawa pod napięciem!

Zrób to sam – Ekozegar, cena: 36,49 zł. Kupisz w sklepie: www.merlin.pl

Wygodna tektur

Karton nie tylko chroni meble podczas transportu, ale i sam może być meblem. Krzesło Otto projektu Petera Raacke’a jest w całości wykonane z grubego papieru. Minimalistyczna forma mebla doskonale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Wbrew pozorom kartonowe krzesła są wytrzymałe i praktyczne. Doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdyż w razie potrzeby można je ułożyć na drugim.

Krzesło Otto firmy Pulpo, cena: 301 zł. Kupisz w sklepie: www.amandus.pl