1. Jakie wnętrza pod względem realizacji Home Stagingu są największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem są zazwyczaj mieszkania, w których każde pomieszczenie jest „z innej bajki”, a my musimy znaleźć wspólny mianownik i stworzyć spójną całość. Niełatwe jest również przeprowadzenie home stagingu w zamieszkałej nieruchomości, gdzie mieszka wiele osób. Wiąże się to z pójściem przez domowników na pewne ustępstwa, np. utrzymywanie porządku czy ograniczenie ilości rzeczy. Wyzwaniem są również nietypowe nieruchomości, np. akwarium między pomieszczeniami, zabudowa kuchenna w jaskrawym kolorze, oryginalne zabudowy ścienne itp.

2. Jakie powinno być oświetlenie mieszkania przygotowanego do sprzedaży?

W mieszkaniu przygotowywanym na sprzedaż, oświetlenie odgrywa bardzo dużą rolę. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie za pomocą lamp. Zwróćmy uwagę na barwę światła- najlepiej sprawdza się to zbliżone do naturalnego. Ponadto warto zadbać o zróżnicowanie źródeł oświetlenia, czyli nie ograniczać się jedynie do lamp sufitowych, ale użyć również odpowiedniego oświetlenia blatu kuchennego oraz lamp stołowych, czy podłogowych, które nadadzą nastrojowe światło.

3. Wraz ze zmianą wnętrza na bardziej neutralne, na ile możemy sobie pozwolić podczas wyboru kolorystyki?

Przede wszystkim dobrze, gdy baza w postaci ścian, podłogi czy większych mebli, utrzymana jest w neutralnej kolorystyce. Kolorowe, wyraziste akcenty doskonale sprawdzą się w dodatkach, takich jak poduszki, pledy, świeczki, wazony, zastawa czy dekoracje ścienne.

4. Pomimo tego, że jasne kolory są najbezpieczniejsze czy możemy zdecydować się na modne połączenie np. dwóch odcieni lub dwóch kolorów? Jakie warianty sprawdzają się najlepiej?

Jak najbardziej możemy zdecydować się na użycie kilku kolorów. Musimy tylko zachować odpowiednie proporcje. Jasny, neutralny kolor zastosujmy na ścianach, a inne kontrastujące kolory użyjmy w dodatkach. W ostatnim czasie modne są odcienie szarości w połączeniu z wyrazistymi kolorami, np. turkusowym, żółtym czy czarnym.

5. Czy klienci oczekują modnych kolorów? Znają aktualne trendy? Jakie są ich oczekiwania?

W przypadku Home Stagingu klienci z reguły dają nam wolną rękę przy wyborze kolorystyki. Przygotowywanie nieruchomości na sprzedaż rządzi się trochę innymi prawami. Nie możemy ślepo podążać za trendami, ponieważ nie zawsze najmodniejsze połączenia kolorystyczne sprawdzą się w danym wnętrzu. Kolorystykę dostosowujemy do zastanych elementów, tak aby stworzyć spójną całość.

6. Co z pomieszczeniami takimi jak kuchnia czy łazienka? Na ile możemy sobie pozwolić na oryginalność? Jak powinny wyglądać?

Przy sprzedaży, kuchnia i łazienka są jednymi z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Ich stan i wygląd w dużym stopniu decydują o zakupie nieruchomości. Dlatego też istotne jest aby te pomieszczenia były jak najbardziej neutralne i uniwersalne. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować je do swoich potrzeb i upodobań bez większej ingerencji. Przy wyborze mebli kuchennych, wystrzegajmy się zbyt krzykliwych kolorów i faktur, a glazurę wybierzmy w jasnym kolorze, który nie tylko będzie neutralny, ale również powiększy optycznie przestrzeń i da poczucie świeżości i czystości zarówno w kuchni jak i łazience.

7. Jaka była Państwa najtrudniejsza albo najbardziej zaskakująca metamorfoza?

Najbardziej zaskakująca metamorfoza, jaką zrealizowaliśmy, to home staging mieszkania na sprzedaż w kamienicy na warszawskiej Woli. Wyjątkowość tego zlecenia nie dotyczy samej metamorfozy, co wzrostu jej wartości dzięki przeprowadzonym zmianom. Za sprawą inwestycji w Home Staging, nasi klienci szybko sprzedali nieruchomość, uzyskując cenę wyższą o 20% od ceny pierwotnej.

8. Czy Home Stagingowi ulegają głównie właściciele mieszkań? Czy o poradę proszą również właściciele firm albo biur na wynajem? Widzieliśmy już m. in. metamorfozę sklepu na sprzedaż.

Do tej pory naszymi klientami byli przede wszystkim właściciele mieszkań lub domów. Jednak zdarzyło się, że kontaktowali się z nami właściciele powierzchni biurowych lub lokali usługowych. W tym przypadku nasza pomoc ograniczała się do konsultacji. Mamy jednak nadzieję, że profesjonalne przygotowywanie tego typu nieruchomości do sprzedaży i wynajmu będzie coraz bardziej powszechne.

Agnieszka Grajek i Jędrzej Turant – właściciele firmy Better Home, od lat zajmującej się Home Stagingiem.

www.betterhome.pl
www.facebook.com/MakeYourHomeBetter