Jak długo tworzycie ekologiczne meble i dodatki?

Tworzymy nasze meble i dodatki od roku. Pierwszym pomysłem były opakowania na prezenty. Później stwierdziliśmy, że tektura jest bardzo wiernym materiałem do tworzenia mebli, zabawek oraz dekoracji do wnętrz i domów.

Jakiej tektury używa się do robienia mebli czy dekoracji? Co ją odróżnia od innych?

Tektura ta nie różni się wiele od tej, która używana jest do opakowań, które znajdziemy na półkach sklepów i magazynów. Różnią się tylko papierami, które wchodzą w skład tektury, większość jest makulaturowa, dlatego nasze projekty są w pełni Eko.

Jak tworzy się takie dekoracje i meble?

Na początku robimy burze mózgów co chcemy zaprojektować. Następnie wykonujemy rysunki koncepcyjne i wybieramy najlepsze. Tworzymy małe prototypy do sprawdzenia czy dana rzecz nadaje się do wykonania. Na końcu nasze projekty wycinamy ręcznie nożykiem lub na specjalnym ploterze przystosowanym do cięcia tektury falistej i je składamy bądź kleimy.

Czy istnieje możliwość malowania ich farbami? Jeśli tak, to jakiego rodzaju muszą to być farby?

Istnieje możliwość malowania tektury farbami, jednakże w tym wypadku musi być zastosowana specjalna tektura, dzięki czemu nie będzie przez nią przenikać woda. Można użyć każdego rodzaju farb, tylko nie można przesadzać z wodą bo wtedy tektura się powygina. Regał, czy stolik z tektury falistej nie są tylko ozdobą mieszkania, ale funkcjonalnym meblem.

Co sprawia, że są one tak wytrzymałe i nie złamią się pod ciężarem różnych przedmiotów?

Wszystko zależy od konstrukcji, to tak samo jak z budową domu. Tak naprawdę tektura jest bardzo wytrzymałym materiałem. W domu mam już trzyletni stolik kawowy z tektury falistej. Można na nim siedzieć, leżeć i się nie wygnie. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ akurat w tym przypadku sklejonych jest około 60 warstw bardzo mocnej tektury.

Co jest najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne przy tworzeniu takich mebli?

Najtrudniejszą rzeczą przy tworzeniu takich projektów jest ich poskładanie, natomiast najbardziej czasochłonne jest projektowanie. Na początku trzeba robić małe prototypy żeby sprawdzić wymyśloną konstrukcję, a dopiero później przystępujemy do realizacji projektu.

Dlaczego warto mieć w domu meble z tektury, a nie z innego tworzywa?

Warto je mieć ponieważ są niepowtarzalne i w pewnym sensie są rękodziełem. Wszystkie projekty są ręcznie składane i projektowane przez nas. Każdy może się zgłosić ze swoim pomysłem i my możemy je wykonać. Wykonujemy też projekty na zamówienie np. na wystawy sklepowe, prezenty, opakowania na różne przedmioty.

W zestawieniu z jakimi stylami tekturowe meble sprawdzą się najlepiej?

Tekturowe meble idealnie współgrają z prostotą, nowoczesnością, ale również pasują do typowego polskiego mieszkania. Proszę mi uwierzyć, że przykują uwagę każdego. Mało osób wie, że z tego materiału można wykonać takie cudowne rzeczy. Już nie raz słyszeliśmy pytania „czy to naprawdę jest z tektury/papieru?”, „czy to nie złamie się pode mną?”

Ciekawym rozwiązaniem jest tekturowa miska na owoce i warzywa. Ale czy jest ona równie funkcjonalna i trwała jak np. plastikowa, którą można umyć i wytrzeć?

Miska na owoce i warzywa jest raczej elementem ozdobnym niż praktycznym. Nie można jej myć, także z tego względu trzeba uważać żeby owoce nam w niej nie zgniły bo niestety wtedy sok przeniknie do papieru. Jednakże nasze miski znalazły już swoje domy i od dwóch lat są cały czas używane. Plus tej miski jest taki, że się nie kurzy, nie trzeba jej myć, pięknie wygląda i przyciąga wzrok gości.

W jaki sposób tekturowa lampa może zastąpić tą zwyczajną?

Tekturowa lampa jest na tyle interesująca, że może być używana jako bezprzewodowa i przewodowa. Przewodowa zbudowana jest jak normalne lampki, natomiast w bezprzewodowej montowane są lampki ledowe. Lampy te bardzo się wyróżniają stojąc na biurku lub stoliku nocnym. Można je różnorodnie przebudowywać np. dodając pojemniczki na biżuterię lub materiały biurowe.

Jak bardzo wytrzymała jest tektura? Czy jest taki mebel, którego nie można z niej wykonać, bo nie będzie wystarczająco odporny na ciężar np. ludzkiego ciała czy innych przedmiotów?

Tektura jest bardzo wytrzymałym materiałem. Wszystko zależy od papierów z jakich jest wyprodukowana. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że na świecie są już budowane domy z tektury falistej. Wydaje mi się, że z tego materiału możemy wykonać wszystko, wystarczy tylko dobry projekt. Między innymi z tektury można wykonać: trumnę, drapaki dla kota, łóżka, szafy, regały, krzesełka, budy dla psa, zabawki, stojaki na butelki, fotele, stoły itp.

Dlaczego warto wybrać tego typu meble?

Jeżeli chce się mieć w domu coś wyjątkowego to te meble i ozdoby są właśnie dla Ciebie. Nasze produkty są oryginalne, jedyne w swoim rodzaju (nikt inny nie będzie miał identycznej rzeczy), robione ręcznie, wytrzymałe, ekologiczne. Zapraszamy więc do nas, będziemy się strać sprostać każdym pomysłom.