Jako pracownia architektoniczna jakimi projektami zajmuje się Pani najczęściej?

Większość zapytań projektowych dotyczy wnętrz mieszkalnych. W obecnych czasach ludzie pracują coraz więcej i intensywniej. Czas wolny chcą poświęcać rodzinie, podróżom czy realizowaniu swoich pasji. Przy takiej intensywności życia pojawia się potrzeba posiadania ciepłego, przytulnego domu, a to jest pole do popisu dla projektantów wnętrz.
Równolegle ukształtował się również dział projektowania małych mieszkań na wynajem. Coraz częściej nie chcemy powierzać naszych pieniędzy bankom i inwestujemy je na przykład w nieruchomości. Taki rodzaj projektowania kieruje się nieco innymi kryteriami, ponieważ inwestorom zależy na uniwersalności projektu, który przyciągnie jak największą liczbę potencjalnych nabywców. Drugim bardzo ważnym kryterium jest cena wykończenia, należy tu zwrócić uwagę na dobór materiałów, które są utrzymane w dobrym stylu, są dobrej jakości a jednocześnie nie obciążają nadmiernie portfela inwestora.

Jak wygląda praca przy projektowaniu pomieszczeń użyteczności publicznej? Na co należy zwrócić uwagę, co jest najtrudniejsze?

Realizacje projektów pomieszczeń użyteczności publicznej w znaczący sposób różni się od projektowania wnętrz dla osób prywatnych. Najczęściej tego rodzaju projekty wykonywane są dla firmy, które mają określony brand. Mam tu na myśli oczywiście całą identyfikację wizualną, ale również czasami odgórnie narzucone wytyczne projektowe jeśli chodzi właśnie o wnętrza. W takich sytuacjach praca polega na dostosowaniu konkretnych wytycznych projektowych do potrzeb, ale i możliwości nowego lokalu, który ma zostać zaadaptowany pod daną firmę. Jeśli firma nie posiada tak daleko idących ram jeśli chodzi o jej wygląd, to wyzwanie projektowe jest oczywiście dużo przyjemniejsze, gdyż pozostawia dużo większe możliwości projektowe. Jednak wychodzę z założenia, że wnętrza pomieszczeń użyteczności publicznej, a w szczególności biura z którymi najczęściej mam do czynienia, są w takim samym stopniu ważne jak logo, wizytówka czy strona internetowa. W moim odczuciu wygląd wnętrza firmy powinien być kontynuacją identyfikacji wizualnej, aby to wszystko było spójne z wizją i misją firmy. Najważniejszym miejscem w firmie, na które przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jest miejsce pierwszego zetknięcia z klientem, czyli recepcja. Tu także najważniejsze są pierwsze sekundy, które decydują o dobrym wrażeniu. Ładny wystrój tyczy się także pracowników, badania dowodzą, że personel w przyjaznych i kreatywnych wnętrzach pracuje wydajniej. Niestety wielu pracodawców bagatelizuje temat aranżacji wnętrz firm. Nie dostrzega tego, że przyjazna atmosfera przekłada się na efektywność pracowników, lepsze pierwsze wrażenie klientów, a tym samym wyższe dochody firmy.

Pracowała Pani również przy inwentaryzacji rewitalizowanej kamienicy w Poznaniu. Proszę opowiedzieć jak wygląda praca przy tak dużym projekcie?

Praca przy inwentaryzacjach starych kamienic polega na stworzeniu możliwie jak najdokładniejszej dokumentacji danego obiektu. Nie jest to praca kreatywna, ponieważ polega na odtwarzaniu, a raczej poprzez dokładne pomiary, na przeniesieniu na papier czyjejś wizji projektu. Osobiście w tego rodzaju pracy cenię sobie możliwość odkrywania interesujących budynków. Poznawania wizji projektanta, sposobu życia ludzi czasami sprzed stu lat, specyfiki projektowania i kształtowania budynku, która jest niezwykle odmienna od współczesnych projektów.

Podczas projektowania wnętrz domów czy zauważyła Pani jak zmienia się gust i wymagania Polaków względem ich własnych przestrzeni?

Tak jak już wspomniałam klientom zależy na tym, aby dom był ich oazą spokoju, aby po powrocie do domu można się było zrelaksować. Co jest dość ciekawym zjawiskiem o wnętrzach mieszkalnych i ich funkcjonalności coraz częściej myślimy patrząc przez pryzmat swój i najbliższej rodziny. Kryterium które mam wrażenie trochę odchodzi albo staje się mniej ważne to kwestia podejmowania gości. To znów efekt zmieniającego się trybu życia, przy okazji spotkań ze znajomymi coraz chętniej wychodzimy i spotykamy się na mieście, bo jest to mniej zobowiązujące.
Polacy zdecydowanie stawiają na funkcjonalność wnętrz, ale i użytych w projekcie materiałów. Klienci zwracają uwagę na to, aby materiały były praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe.
Jak już spełnione zostaną warunki funkcjonalności kolejnym kryterium jest oryginalność. Żyjemy trochę w czasach kiedy wszystko jest spersonalizowane i tak też jest we wnętrzach. Uważam, że jest to bardzo ważny aspekt przestrzeni mieszkalnych. Są oczywiście pewne nurty, tendencje w projektowaniu, ale najważniejsze żeby się dobrze czuć we wnętrzach, w których mieszkamy. Aby te najbliższe nam przestrzenie, nie były jak wyjęte z katalogu, tylko odzwierciedlały każdego z nas. A jeśli one będą przejawem naszych zainteresowań, pasji, stylu życia, to zawsze będą oryginalne, ponieważ nie ma dwóch takich samych osób, dwóch takich samych rodzin.

Zajmuje się Pani również Home Stagingiem, o czym warto pamiętać w kwestii odświeżenia nie tylko domu, ale także ogrodu? Jakie są proste zabiegi, na które warto zwrócić uwagę i które można osiągnąć oczywiście w niewielkim budżecie?

Home Staging, to profesjonalne przygotowanie nieruchomości na wynajem lub sprzedaż. Trochę się nam to wiąże z tematem wspomnianym przeze mnie wcześniej, a mianowicie remontowaniem lub wyposażaniem mieszkań na wynajem lub sprzedaż. Te dwa tematy wiąże wspólny cel – zainteresowanie jak największej liczby potencjalnych nabywców. W podejmowanych działaniach chodzi również o to, aby wnętrze mieszkania czy domu uczynić dość neutralnymi. W przypadku Home Staging-u nie ma jednak mowy o remoncie. Tutaj stosuje się niskobudżetowe środki. Czasami najprostszym i wystarczającym zabiegiem jest przemalowanie pomieszczeń i uporządkowanie przestrzeni. Zdecydowanie więcej nabywców znajdą jasne wnętrza. Po pierwsze dlatego, że większość z nas w jasnych pomieszczeniach czuje się po prostu lepiej. Po drugie dlatego, że jasne pokoje wydają się być większe. Kolejnym ważnym elementem jest układ funkcjonalny, czasami wystarczy po prostu poprzestawiać meble. Chodzi o to, aby potencjalny nabywca mógł się przekonać o tym, że każda podstawowa funkcja znajdzie się w mieszkaniu w odpowiednich proporcjach. Na przykład w przestrzeni open space aneks kuchenny nie powinien zajmować 60% powierzchni pomieszczenia. Musimy pamiętać o wygospodarowaniu przestrzeni na pozostałe funkcje: jadalnie, strefę wypoczynkową czy telewizyjną.

Zanim ten klient jednak do nas przyjdzie najczęściej przegląda oferty w Internecie. Dlatego właśnie kolejną bardzo ważną sprawą jest wykonanie odpowiednich zdjęć, które podbiją atrakcyjność naszej nieruchomości. Warto tu poprosić kogoś o pomoc w wykonaniu sesji zdjęciowej mieszkania. Użycie odpowiednich obiektywów sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na jaśniejszą i bardziej przestronną, co przełoży się na większe zainteresowanie ofertą sprzedaży czy wynajmu.

Jeśli chodzi o projekty ogrodów, to ja patrzę na nie od strony funkcjonalnej. Dla mnie dobrze zaprojektowana przestrzeń zieleni jest przede wszystkim odpowiedzią na zapotrzebowanie jego użytkowników. Podczas pracy nad projektem ogrodu przy jednej z kamienic na poznańskich Jeżycach, mieliśmy dość spory obszar gruntu do dyspozycji, co pozwoliło mi na ulokowanie w tym ogrodzie wszystkich funkcji, których mieszkańcy kamienicy oczekiwali. Ogród został podzielony na strefy, wygospodarowaliśmy miejsce na pojemniki do segregacji odpadów, zadaszone i zamykane miejsce na rowery, szklarnie oraz strefę do biesiadowania. Dodatkowo stworzyliśmy miejsce na grilla, ale obniżyliśmy je w stosunku do poziomu ogrodu. Schodkowy układ siedzisk, stworzył możliwość wykorzystania tego miejsca jeszcze w innym celu. Jedna z istniejących ścian, sąsiadująca z miejscem grillowym, wykorzystana została jako ekran do letnich projekcji filmowych.

W okresie letnim wielu z nas decyduje się nie tylko na remont mieszkania, ale także planuje budowę domu. Proszę powiedzieć naszym czytelnikom co jest najistotniejsze w szukaniu działki pod zabudowę?

Przede wszystkim działka powinna spełniać wszelkie wymogi formalne. Grunt powinien być przeznaczony pod zabudowę mieszkalną, jednorodzinną, a do działki powinny być doprowadzone podstawowe media. Jednak w zależności od możliwości różnie się rozwiązuje takie kwestie. Każdy inwestor powinien zacząć od zdobycia obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli taki nie istnieje to musi wystąpić z wnioskiem o Decyzje o Warunkach Zabudowy. Zarówno jeden jak i drugi dokument zweryfikuje możliwości budowy domu na wybranej działce. Czynników na które warto byłoby jeszcze zwrócić uwagę jest wiele, np. czy działka ma spad, czy są wysokie wody gruntowe, czy do działki dochodzi utwardzona droga, itd. Jednak w fazie projektowej domu wszystkie z tych kwestii są możliwe do przebrnięcia.

Jakie trendy obecnie panują na rynku, które cieszą się największym powodzeniem, co najbardziej podoba się Polakom w wystroju wnętrz?

Nieprzerwanie króluje trend wystroju wnętrz w stylu retro z meblami wyjętymi z czasów PRL-u. Bardzo się cieszę jak w eklektyczny sposób do współczesnych wnętrz przemykają starocie, jak starym meblom nadawane jest drugie życie. Uważam że zgrabne połączenie kliku stylów, to przepis na udane wnętrze.

Ostatnio bardzo wyraźnym trendem, który zawładnął światem nie tylko wnętrz, ale i mody jest motyw roślinny. Najczęściej wykorzystywane tu są liście bananowca. Można je spotkać na tapetach, tkaninach obiciowych, poduszkach, ale także w modzie. Jest to świetny przykład przenikania się projektów autorów z różnych obszarów projektowania, którzy wzajemnie się inspirują.

Kolejnym ostatnio bardzo wyraźnym kierunkiem jest upcycling, czyli tworzenie przedmiotów użytkowych i artystycznych ze śmieci. Przykładem może tu być lampa nocna wykonana z części od silnika lub fotel zrobiony z metalowej beczki. Niejednokrotnie przedmioty upcycling-owe są zaskakujące i bardzo interesujące w formie, a unikatowość jest ich największą wartością. W tym miejscu znów odniosłabym się do świata mody. W projektowaniu wnętrz podobnie jak w modzie poszukiwane są nowe formy, kształty, wzory. A poprzez te poszukiwania tworzą się nowe nurty, czyli następuje rozwój.

Jaka realizacja była dla Pani najciekawsza albo najtrudniejsza?

W związku z tym, że nie ma dwóch takich samych projektów, to każdy z nich niesie ze sobą nowe interesujące wyzwania. Poza tym każda nowa osoba ma inne potrzeby i wymagania, wiec tutaj o nudzie i powtarzalności nie ma mowy.

Zdecydowanie najtrudniejsze jest projektowanie dla samego siebie. Trudne to może jednak złe słowo. Chodzi mi o to, że projektowanie dla siebie nie jest procesem skończonym. Można powiedzieć, że jest ciągła ewolucja, zmiany, uzupełnienia. Ta trudność polega na tym, że chciałabym cały czas coś zmieniać.