Stare ławki, nieatrakcyjne huśtawki czy np. zniszczone krzesła nie muszą kończyć na śmietniku. Zyskają drugie życie – i to nawet w jeden dzień – kiedy zastosujemy kilka sprawdzonych sposobów (i preparatów) na ich odnowienie i zabezpieczenie. W tej pracy świetnie sprawdzą się produkty Vidaron. Jakie?

Impregnat to podstawa

Zabezpieczenie drewna, bo do tego służy impregnat, jest łatwe i nie wymaga dużego zaangażowania. Dlaczego? Na rynku dostępne są np. preparaty jednowarstwowe (zwykle wymagają nałożenia 2-3 warstw), które pozwolą skutecznie chronić drewno tak przed grzybami pleśniowymi, sinizną, jak i np. owadami. Przy tym nadadzą im eleganckie, matowe wykończenie i podkreślą naturalny rysunek słojów drewna (np. impregnat ochronno-dekoracyjny).

Jeśli drewniane elementy są szare i popękane – to skutek długotrwałego działania słońca, wiatru, deszczu i śniegu – konieczna może okazać się także sięgnięcie po szpachlę do drewna. Wchodząca w jej skład mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę.

Lakier, lakierobejca, olej – co wybrać?

Wybór produktów jest bardzo duży. To, na jaki się zdecydujemy zależy tak od gatunku drewna, jak i np. efektu, jaki chcemy osiągnąć. Zależy nam na podkreśleniu naturalnej faktury drewna? A może lepiej postawić na bardziej trwałą powłokę?

Lakier, czyli trwała powłoka

Najbardziej tradycyjny środek do zabezpieczenia drewna. Bardzo skuteczny, o czym decyduje tak jego elastyczność – niezależnie od pór roku i zmian wymiarów drewna, tworzy trwałą powłokę, jak i np. formuła UV nano-blocker – zabezpiecza włókna drewna przed rozpadem wywołanym promieniowaniem.

Lakier zabezpiecza jednak drewno nie tylko przed wodą, wilgocią i słońcem. Tworzy też trwałą powierzchnię odporną na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. I co równie ważne; nie wymaga częstej renowacji.


Lakierobejca, czyli satynowy połysk

Trzeba wiedzieć, że o ile chroni ona przed warunkami atmosferycznymi i starzeniem (zawiera wysokogatunkowe żywice), o tyle już nie zabezpiecza drewna przed sinizną, grzybami i owadami żerującymi w drewnie. Obowiązkowe jest w tym przypadku sięgnięcie po impregnat!
Lakierobejca tworzy za to elastyczną powłokę o pięknym satynowym połysku, który dodatkowo wyeksponuje jeszcze wszystkie walory drewnianej powierzchni.

Olej, czyli naturalny wygląd

To jedno z bardziej zaawansowanych rozwiązań – przy wysokiej klasie olejów (z powłokowym biocydem) nie jest w ogóle wymagana impregnacja. To też sprawdzone rozwiązanie, jeżeli zależy nam na ochronie drewna nie tylko przed warunkami atmosferycznymi (powłoka odporna na grzyby pleśniowe, siniznę i glony), ale też na ograniczeniu jego pękania i ochronie przed zabrudzeniami i ścieraniem (olej zawiera najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych).
Co równie istotne, to właśnie olej w najmniejszym stopniu zmienia właściwości samego drewna – podkreśla naturalną fakturę surowca, nadając mu jedynie półmatowe wykończenie.

Zanim przymierzymy się do odnawiania ogrodu na wiosnę, koniecznie sprawdźmy prognozę pogody. Dlaczego? Wilgotne drewno nie przyjmuje większości środków; podobnie dzieje się przy zbyt niskiej temperaturze. (Przy zbyt wysokiej, preparat schnie z kolei za szybko). Przyjmuje się, że idealna temperatura do prac waha się od 5 do 20 st. C.