Jakie rozwiązania architektoniczne wprowadzić? Jak rozplanować pomieszczenia? Jakie korekty wprowadzić? Odpowiedź jest jedna: nie trzeba całkowicie wymieniać wyposażenia mieszkania, ale modyfikacje okażą się niezbędne. Pomieszczenie po pomieszczeniu.

Łazienka
Pozbądźmy się zbędnych szafek, by w ten sposób zapewnić osobie niepełnosprawnej (czy to na wózku, czy to o kulach) swobodę ruchów.

Po drugie, jeśli to możliwe, zainwestujmy w podwieszane umywalki i baterie podnoszone lub bezdotykowe, a uruchamiane za pomocą czujnika, dzięki temu maksymalnie ułatwimy obsługę. Dodatkowo przy wannie zainstalujmy uchwyty wspomagające. A najlepiej zdecydujmy się na prysznic z brodzikiem wbudowanym w posadzkę na równi z podłogą i koniecznie z antypoślizgowym dnem. Co też ważne: kabina prysznica powinna mieć szerokość co najmniej 90 cm.

Po trzecie, obniżmy ramę lustra – nie powinna teraz wisieć wyżej niż 100 cm od podłogi.

Niżej powinien wisieć także sedes (na wysokości 38-51 cm), a także przyciski do spłuczki (120 cm od posadzki) i podajnik papieru toaletowego (60-70 cm).

Nie zapomnijmy też o włącznikach – warto by były umieszczone na wysokości 70-100 cm od podłogi. Innym rozwiązaniem mogą być np. piloty sterujące światłem, koniecznie z dużymi przyciskami.

Kuchnia

W tym przypadku wysokość blatu roboczego powinna być nie wyższa niż 80-85 cm, licząc od poziomu posadzki, a jego głębokość – 55-60 cm. Jednak na tym nie koniec.

Najbliżej wejścia powinno się znaleźć miejsce na lodówkę (mała lodówka koniecznie na podwyższeniu, by łatwiej było sięgać do dolnych półek), dalej zlewozmywak, a potem – urządzenia do gotowania. Przy czym zamiast kuchenki gazowej dobrze będzie zamontować płytę elektryczną. Co z piekarnikiem? Ten powinien być zamontowany wyżej niż w standardowej kuchni.

Im mniej sprzętu, tym lepiej dla osoby niepełnosprawnej. Meble, które pozostawimy czy to kuchni, czy w salonie, też muszą spełniać określone warunki – wykluczone są ostre krawędzie i kanty, bo łatwo zaczepić o nie ubraniem lub się skaleczyć. Szafki powinny się otwierać na szerokość 110–180 stopni – znacznie szerzej niż w standardzie. Idealnie sprawdzą się też wysuwane półki w szafkach.

Podłogi

Im także powinniśmy poświęcić szczególną uwagę – warto zadbać, by były wykonane z materiałów antypoślizgowych i bardzo wytrzymałe. A co z wykładzinami lub dywanami? Dobrze jest je solidnie zamocować. Ale tu uwaga: długość włosia nie powinna przekraczać 15 mm.

Wszelkie progi przyjdzie nam zlikwidować. Podobnie jak wycieraczki i np. odboje przy drzwiach.

Drzwi

Najlepsze będą te rozsuwane, składane, przesuwne czy np. chowane we wnękach. Jeśli jednak takie rozwiązanie – i taki remont – nie wchodzą w grę, to zadbajmy chociaż o to, by kąt ich otwierania był większy niż 90 stopni, a klamki znalazły się na wysokości 80-100 cm od podłoża.