I co w ogóle oznacza „ergonomiczność”? To przede wszystkim takie wyprofilowanie fotela, które sprawia, że nawet wielogodzinne siedzenie w nim nie obciąży kręgosłupa. W praktyce oznacza to, że to siedzisko jest miękkie, a oparcie – wygodne. Taki mebel ma też z reguły zagłówek i podłokietniki, czasem także podnóżek – ułatwia przyjęcie dogodnej pozycji ciała. Przyjmuje się przy tym, że tak głębokość, jak i szerokość fotela powinny mieć powyżej 40 cm. Siedzisko z kolei pozwalać na zagłębienie się na 2-3 cm.

Fotele potocznie nazywane są krzesłem egoisty – wszystko dlatego, że już wcześniej wierzono, że tylko jednoosobowy mebel zapewni siedzącemu komfortowy wypoczynek. To przy tym jeden z najstarszych mebli wymyślonych przez człowieka. Ciekawostką jest fakt, że początkowo pełnił tylko funkcję reprezentacyjną i był zrobiony z kamienia, metalu i/lub drewna.

Modele foteli – wygodne

Uszak – masywny, z miękkim siedziskiem i wysokim oparciem wzorowany na królewskim tronie (w tym przypadku ma to też symbolizować godność osoby, która w nim siedzi). Jego charakterystycznym elementem jest zaplecek, który po bokach zakończony jest półkolistymi poduszeczkami (dawniej miały chronić głowę przed przeciągami).
To model, który po raz pierwszy powstał we Francji, jeszcze za panowania Ludwika XIV.

Lounge Chair & Ottomanwykonany przez małżeństwo Charlesa i Ray Eamesów jeszcze w 1956 roku do dziś jest jednym z najbardziej pożądanych foteli na świecie. Co o tym decyduje? Nie tylko połączenie klasyki z retro, ale przede wszystkim jego budowa. Tworzą go trzy wyprofilowane elementy: zagłówek oparcie i siedzisko, przy czym każdy z nich ma identyczne wymiary. Do jego produkcji używa się tylko najdroższych materiałów (wcześniej np. brazylijskiego palisandru).

Repos & Grand Repos – wymyślony został przez włoskiego projektanta Antonio Citterio w 2011 roku. Maksimum komfortu zapewniają: możliwość regulacji pozycji i specjalny układ siedziska. Najczęściej sprzedawany jest w wersji z podnóżkiem.

Modele foteli – modne

Egg – zaprojektowany w 1958 roku przez Arne Jacobsena dla hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że izoluje od otoczenia, dając poczucie prywatności.About a Lounge Chair – prosta rama, ukośne nóżki i uniwersalna forma, trudno o krótszą charakterystykę.
Jest często wybierany ze względu na fakt, że pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym i retro, jak i np. klasycznych. Wymyślił go w 2012 roku duński designer Hee Welling.

Barcelona – zaprezentowany po raz pierwszy w 1929 roku został wymyślony przez Ludwiga Mies van der Rohe. Tym, co go wyróżnia są klasyczna forma i nowoczesne detale.