Miejsca do przechowywania zawsze będzie mało. Niezależnie od tego, czy myślimy o salonie, sypialni, przedpokoju czy np. kuchni. Jest jednak kilka rozwiązań i pomysłów, które pozwolą na utrzymanie porządku, a także odzyskanie wolnej przestrzeni. O ich realizację można pokusić się samemu – stopień trudności prac jest zróżnicowany.

Zaaranżowanie wnęki

Ale tylko z pomysłem. Wtedy zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania (to bardzo praktyczne), a także pretekst do oryginalnej aranżacji (doskonały sposób, by ożywić pomieszczenie). Wystarczy w istniejącej już wnęce umieścić kilka półek z drewna albo np. płyty gipsowo-kartonowej, a całość na końcu pomalować. I gotowe!
Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma wnęki, można ją stworzyć samemu. Jak? Wykuć ją w murze lub, co znacznie prostsze, dostawić ściankę z płyt.


Półki pod sufitem

A dlaczego nie wykorzystać każdej dostępnej przestrzeni? Przecież półki mogą biec też bezpośrednio pod sufitem. (To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do wnętrz z wysokimi sufitami, choć nie tylko.) Ich wykonanie nie jest trudne – z powodzeniem zamontujemy je sami, a pomalowane na kolor ścian będą jeszcze mniej rzucały się w oczy. Z powodzeniem można na nich trzymać książki, rzadziej używane rzeczy albo te, które powinny być poza zasięgiem małych dzieci. Innym rozwiązaniem może być zbudowanie podestu z wysuwanymi szufladami (sprawdzi się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach). To idealne miejsce na przechowywanie pościeli, sprzętu sportowego albo np. starych, ale wciąż potrzebnych dokumentów.

Tablica

Z korka albo perforowana. Mała albo na całą ścianę. W neutralnym kolorze albo rzucająca się w oczy. Tablica pozwoli przede wszystkim na uporządkowanie drobnych rzeczy, w tym np. biżuterii i przyborów szkolnych (możemy na niej zamontować także haczyki). Zaoszczędzimy miejsce w szufladach, a dodatkowo zyskamy ozdobę ściany: domowego biura, przedpokoju, a nawet kuchni.

Pudełka i pudełeczka

Inne rozwiązanie? Wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem – szczególnie jeśli mebel ma wysokie nogi. Wystarczy tylko zebrać niepotrzebne nam większe pudełka (z kartonu i drewna, po butach lub owocach, różnych rozmiarów) i samodzielnie je udekorować. Farbami, bejcami, lakierami. W zależności od pomysłu i materiału, z którego są zrobione. Gotowe posłużą do przechowywania np. zimowych/letnich rzeczy, gazet albo np. gier planszowych.

Mniejsze opakowania, w tym puszki, także można pomalować. Co w nich przechowywać? Sztućce, długopisy albo przybory do makijażu.