Odpowiednia aranżacja wnętrz pomoże w przeprowadzeniu szybkiej i korzystnej transakcji, to wie każdy. Nieliczni tylko wiedzą jakie zmiany są konieczne, a jakie możliwe do przeprowadzenia przy braku środków lub przy ograniczonym budżecie.

Detale

Wyeliminujmy wszystkie przedmioty, które są w bardzo złym stanie. Pozbądźmy się niedziałających sprzętów, zniszczonych dywanów i mebli czy np. porysowanych luster. Jeśli to tylko możliwe wymieńmy też przepalone żarówki i koniecznie zaszpachlujmy i pomalujmy miejsca, w których odpada tynk.

Porządek

Zadbajmy o niego nawet w zakamarkach. To absolutna konieczność! Tego, kto szuka mieszkania już na wejściu na pewno odstraszy stos brudnych naczyń, niepościelone łóżko czy np. sterty papierów na biurku. Przy okazji pozbędziemy się z domu wielu niepotrzebnych rzeczy. Ograniczmy też liczbę bibelotów – pozostań jednak przy kilku drobiazgach, które dodadzą wnętrzu przytulności, podobnie jak np. rośliny czy obrazy.

Schowajmy wszystkie rodzinne pamiątki, zdjęcia i rzeczy osobiste (fachowcy powiedzieliby wtedy: odpersonalizujmy przestrzeń). Mieszkanie ma jak najmniej odzwierciedlać osobowość właścicieli – wszystko po to, by potencjalny najemca z miejsca mógł się poczuć jak u siebie.
Przestrzeń

Zapomnijmy o swoich ulubionych barwach, w tym głównie tych intensywnych. Zamiast tego postawmy na jasne i delikatne kolory. Zawsze sprawdzi się biel, która optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli chcemy by była to konkretna barwa, polecane są chłodne szarości – do wnętrz klasycznych czy np. eleganckie beże – minimalistycznych.

Światło

Jeśli to konieczne, tak poustawiamy meble, żeby nie zasłaniały światła dziennego. Upewnijmy się też, że w mieszkaniu jest dostatecznie jasno – jeśli nie, to inaczej rozstawmy lampki albo dokupmy nowe – stylowe oświetlenie zawsze nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter i sprawia, że wydaje się ono bardziej przestronne. A może wystarczy tylko wymiana żarówek na mocniejsze? To też dobre rozwiązanie przy skromnym budżecie.

Zapach

Jest równie ważny jak światło, bo wprowadza odpowiedni nastrój i domową atmosferę. W łazience sprawdzą się delikatne i naturalne nuty (nasuną skojarzenia z relaksem), w kuchni – ziołowe (z dobrym jedzeniem).