Możliwości adaptacji

To czy zdecydujemy się na zaaranżowanie strychu w starym budynku czy
w nowym apartamencie jest nieistotne. Jeśli na poddaszu mamy dostęp do wszystkich niezbędnych mediów, możemy z niego uczynić praktycznie każdy rodzaj pomieszczenia. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie może powstać zarówno przytulna sypialnia, klimatyczny pokój do nauki czy stylowa łazienka. Korzystając z pomysłowych trików każde z tych wnętrz może stać się funkcjonalne, a zarazem komfortowe. Choć poddasza słyną z nietypowych kształtów i rozmiarów, możliwe jest umeblowanie ich zgodnie z własnym gustem. Jednym z lepszych rozwiązań jest w tym przypadku zamówienie mebli na wymiar. W ten sposób będziemy w stanie wykorzystać każdy wolny skrawek powierzchni.

Eksponujemy stylowe rozwiązania

Wbrew pozorom, elementy konstrukcyjne takie, jak drewniane belki czy stropy nie stanowią ograniczeń w zakresie aranżacji. Zamiast je zabudowywać lepiej je wyeksponować i uczynić z nich atut danego wnętrza. Ogromny potencjał tkwi już w samych stropach – pod nimi można bowiem postawić kosze, komody czy inne niewielkie meble. Równie łatwo można zagospodarować miejsce pod zabudowanymi schodami. Każde poddasze jest inne, dlatego też nie ma gotowych rozwiązań i należy poszukiwać niestandardowych pomysłów i inspiracji. Występujące przegrody, słupy, kominy i ścianki nośne mogą posłużyć jako schowek dla niektórych sprzętów. Fragmentów więźby dachowej również nie trzeba ukrywać. Odświeżone i pomalowane będą stanowić stylową część dekoracji. Jeśli w mieszkaniu występują schody albo balustrada, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem antresoli.

Wizualne powiększenie

Atrakcyjność pomieszczenia na poddaszu zazwyczaj wiąże się z rozmieszczeniem okien, a co za tym idzie z większą lub mniejszą ilością światła wpadającego do wnętrza. Nie oznacza to jednak, że pomieszczeń, w których układ okien jest niekorzystny, nie da się dobrze zaaranżować. Podstawowym krokiem jest pomalowanie ścian na jasny, orzeźwiający kolor, co stworzy wrażenie większej przestronności. Dodatkowym rozwiązaniem może być powieszenie na jednej ze ścian lustra, co wizualnie powiększy pomieszczenie. Wszelkie ścianki działowe i nośne powinny być stawiane dopiero w razie konieczności. Jeśli jednak okażą się niezbędne, to najkorzystniejszym rozwiązaniem są np. luksfery, które nie spowodują przyciemnienia wnętrza. Najlepiej jednak przestrzeń na poddaszu pozostawić półotwartą, a tym samym bardziej przestronną. W zależności od tego, w jakim stylu urządzamy mieszkanie, można pomyśleć również o szklanych meblach, chociażby stole. W miejscu pod oknem połaciowym, gdzie jest najlepszy dostęp do światła, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, warto postawić łóżko, wannę, bądź biurko. Pozostałe duże meble najlepiej umieścić przy wyższych pionowych ścianach. W przypadku bardzo niskich ścian należy zabudować taką przestrzeń przy pomocy niedużych, ale głębokich szuflad. W miejscach o bardziej nieregularnej budowie ustawić możemy mniejsze, łatwe do przenoszenia meble np. stołki lub kosze.

Mieszkanie na poddaszu – udana inwestycja?

Warto pamiętać, że możliwości zaaranżowania poddasza na lokal mieszkalny są ogromne, przy czym koszty jakie poniesiemy nie muszą być wysokie. Odświeżenie belek stropowych, okien czy parapetów, dopasowanie mebli względem wysokości ścian czy odświeżenie wnętrza w jasnej kolorystyce nie obciążą naszej kieszeni, a z pewnością dadzą oryginalne efekty. Czyni to z poddaszy bardzo popularne i atrakcyjne przestrzenie, stanowiące nie lada gratkę dla ich miłośników.