Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenie? Jakie meble wybrać? Na jakie kolory postawić? – pytań przybywa. Rada jest jedna: zachowajmy umiar i rozsądek. Nie przeznaczajmy horrendalnie dużych pieniędzy na wyposażenie pokoju dziecka, a to także dlatego, że już za kilka lat, to ono samo będzie chciało zmieniać przestrzeń wokół siebie.

Meble

Podstawą powinno być solidne łóżko – dobrze dobrane posłuży co najmniej kilka lat. Strzałem w dziesiątkę będzie to z regulowaną długością – będzie rosło wraz z dzieckiem. Poza tym można na nim umieścić dowolną liczbę poduch, których kolory i wzory będą się zmieniać wraz z potrzebami i oczekiwaniami.

Inne elementy wyposażenia pokoju dziecka? Komoda lub szafka na ubrania (najlepiej ze względów bezpieczeństwa przymocowana do ściany) oraz wszelkiego rodzaju pudła na przechowywanie zabawek (zagwarantują porządek i jednocześnie łatwy dostęp). Papierowe, plastikowe – to już zależy od naszych preferencji i wystroju całego mieszkania.

Do tego obowiązkowo stół lub biurko oraz krzesło – solidne, korygujące wady postawy i także rosnące z dzieckiem. W praktyce: duży blat z podstawą o regulowanej wysokości oraz fotelik z regulacją wysokości i głębokości oparcia. Te ostatnie w niczym nie ustępują teraz profesjonalnym siedziskom do biura.

Zadbajmy też o to, by pokój dziecka (tak malucha, jak i nastolatka) pełnił jednocześnie różne funkcje – sypialni, miejsca do zabawy i nauki oraz przyjmowania gości. Jeśli to tylko możliwe pomieszczenie powinno mieć co najmniej 12-20 m².

Tkaniny

Obowiązkowo zainwestujmy w miękki dywan lub wykładzinę podłogową – stwórzmy miejsce, gdzie dziecko będzie mogło się bezpiecznie bawić. Nie zapomnijmy o umieszczeniu antypoślizgowych mat.

Okno

Zadbajmy też o dostęp odpowiedniej ilości naturalnego światła i możliwość jego odcięcia – w tym przypadku sprawdzą się np. rolety albo grube zasłony. Ich wzory będzie można potem dowolnie zmieniać.

Ściany

Najlepiej, żeby tworzyły neutralne tło (biel lub pastelowe kolory takie jak A32 Różowy Diament, modny A47 Kryształowy Chalcedon czy kojący A4 Turkusowy Akwamaryn z palety kolorów Magnat Sypialnia i Pokój Dziecka), bo tylko takie będzie pasowało do szybko zmieniających się aranżacji. Na ściany przydadzą się jeszcze rysunki, plakaty czy np. kolekcja figurek.

Warto zadbać też o to, by pokój dziecka był możliwie cichy i spokojny. Wszystko po to, aby naszej pociechy nie niepokoiły hałasy dochodzące tak ze strony ulicy, jak i innych pomieszczeń w domu – przede wszystkim w nocy. Takie rozwiązanie sprawdzi się także za kilka lat – kiedy nasze dziecko podrośnie i zacznie przyjmować koleżanki i kolegów. My w tym czasie będziemy mogli oglądać telewizję lub np. spokojnie czytać gazetę.