Z jednej strony moda na naturalności i przytulność, a z drugiej – połyskujące powierzchnie i zdecydowany kolor ścian. Jak to ze sobą połączyć? Na jakie elementy wystroju wnętrz postawić? I na co jednak uważać?

Część z nich zyskiwała na znaczeniu już w poprzednim sezonie, jednak dopiero teraz zyskała na popularności. Oto najważniejsze trendy 2017 roku – top 5.

1. Hygge

Wymawiane jako huu-ge to duński koncept urządzania wnętrz, który polega na tworzeniu dobrej atmosfery. W praktyce sprowadza się do wyboru odpowiedniego oświetlenia – ma dawać dużo jasnego i ciepłego światła oraz miękkich i przyjemnych w dotyku dodatków – grube koce i duża liczba poduszek. Obowiązkowe są także świece i elementy z naturalnego drewna – celem jest przede wszystkim ocieplenie wnętrza.

2. Naturalne materiały

Plastik i inne sztuczne materiały to już historia. Teraz modny jest powrót do natury. Jak to się ma do urządzania wnętrz? Króluje drewno i to zarówno na podłogach, jak i w dekoracjach. O meblach nie wspominając.

3. Nowojorki szyk

To połączenie nonszalanckiego luzu i klasycznej elegancji. Tym co wyróżnia ten styl są przede wszystkim jasne kolory (głównie szarości i beże na ścianach) oraz połyskujące powierzchnie (szklane lub chromowane). Przy ograniczonym budżecie obowiązkowymi elementami wyposażenia są m.in.: stolik kawowy, lustro i/lub lampa stojąca.

4. Granat rządzi

Po szarościach przyszła moda na kolor bardziej zdecydowany. Granat – to o nim mowa – nada pomieszczeniom głębi. Poza tym jest szykowny, elegancki i dobrze komponuje się z innymi kolorami (przede wszystkim żółć i pomarańcz). Ale tu uwaga: nie można go stosować w zbyt dużych ilościach, bo sprawi, że pomieszczenie wyda się mniejsze i ciemniejsze.

Granat warto dobierać kontrastowo – nie dość, że pozwoli przełamać monotonię wnętrza i ożywi wnętrze, to pozwoli też na optyczną korektę wnętrza (zarówno proporcji, jak i wymiarów). Pomalowana w tym kolorze ściana będzie się zdawała większa i bliżej położona niż to ma miejsce w rzeczywistości.

5. Geometryczne wzory

Na tkaninach, płytkach podłogowych, dywanach, elementach dekoracyjnych… – popularność geometrycznych wzorów rośnie od kilku sezonów (wszystko zaczęło się od wzoru chevron, czyli zygzaka). I nic w tym dziwnego, skoro pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Poza tym geometryczne wzory mogą być zarówno stonowane, jak i kontrastowe. Z wyraźną teksturą albo gładkie – wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.