Właściwości

Wybierając farbę do danego pomieszczenia należy zwracać uwagę na jej właściwości. W przypadku gdy chcemy zapobiec przenikaniu kurzu i brudu, warto postawić na farbę ceramiczną, której mikrogranulki tworzą płaską powierzchnię i nie absorbują nieczystości.

Kiedy stosować farbę plamoodporną?

Farby plamoodporne są szczególnie przydatne w przypadku, gdy nie mamy czasu na natychmiastowe usunięcie zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, że powyższe właściwości farb nie są bezterminowe. Zabrudzenia np. po kawie, herbacie czy winie, należy usunąć w ciągu 15 minut, Nieco więcej czasu (ok. 1 godziny) mamy na pozbycie się plam po np. ketchupie, czekoladzie czy soku marchewkowym. Największym atutem farb plamoodpornych jest to, że mogą utrzymywać się na ścianie bardzo długo, nie tracąc koloru. Tego typu farby okażą się idealne również wtedy, gdy planujemy wynająć, bądź sprzedać mieszkanie – plamoodporne ściany z pewnością znacznie podniosą jego wartość.

W jakich pomieszczeniach?

Farby plamoodporne stosowane powinny być przede wszystkim w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia jak np. przedpokój. Dzięki temu z łatwością usuniemy ze ścian plamy, nie pozostawiając przy tym żadnych przebarwień lub smug. Powierzchnię ścian możemy wielokrotnie myć i szorować z użyciem środków czyszczących, a jej kolor nie straci blasku. Często rezygnujemy z pomalowania ścian korytarza na jasny odcień, bo wiemy, że wkrótce stracą one swój kolor przez niezmywalne zabrudzenia. Dzięki farbie plamoodpornej ściany przy drzwiach wejściowych pozostaną czyste przez długi czas. Farba plamoodporna sprawdzi się również w pokoju dziecięcym – nie absorbuje bowiem plam po pisakach.