Wiatrołap to nic innego jak śluza, której zadaniem jest eliminacja przeciągów, zatrzymywanie zanieczyszczeń wnoszonych na butach i odzieży, a także zimnego powietrza. W naszym klimacie wydaje się niezastąpiony.

Wielkość

Pomieszczenie przejściowe może mieć nawet ok. 3 mkw., choć te większe – od 6 do 8 mkw. – są bardziej użyteczne. Innymi słowy: bardziej funkcjonalne i ładniejsze, bo łatwiejsze w zaprojektowaniu. Z reguły mają już co najmniej jedno okno. Lepiej też izolują głębiej położone części mieszkania lub domu.

W wiatrołapie najbardziej sprawdzą się meble z drzwiami przesuwnymi, głównie dlatego, że nie wymagają dodatkowego miejsca, by je otworzyć a także trudniej będzie wtedy o zderzenie z drzwiami wejściowymi.


Praktyczność

Wiatrołap to doskonałe miejsce na postawienie szafy na okrycia (tak domowników, jak i gości), szafki na buty, półki na torebki, stojaka na parasole czy siedziska przydatnego do zmiany obuwia. Warto, żeby znalazło się tam także duże lustro – praktyczne i funkcjonalne, bo dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. I koniecznie pamiętajmy o wycieraczkach – najlepiej zewnętrznej i wewnętrznej.

Wiatrołap to jednocześnie dobra przestrzeń na zaplanowanie przejścia do części gospodarczej, w tym np. kotłowni czy garażu. Dlaczego? Ułatwi wnoszenie zakupów oraz zapobiegnie przedostawaniu się spalin i hałasu do wnętrza domu.


Skuteczność

Aby wiatrołap był skuteczny, warto zadbać o jego usytuowanie. W praktyce oznacza to jego umieszczenie poza zachodnią elewacją, czyli daleko od strony „nawietrznej” (w Polsce przeważają wiatry zachodnie). Jego uzupełnieniem może stać się także ganek – ochroni przed deszczem zarówno osoby wchodzące do domu, jak i samo wnętrze.

Pamiętajmy, by drzwi wejściowe otwierały się na zewnętrz – dzięki temu do środka domu będzie wpadało mniej zimnego powietrza, a skrzydło drzwi nie zablokuje dostępu do szaf, szafek i np. wieszaków. Poza tym takie drzwi są bezpieczniejsze (trudniej je wyważyć choć są mniej szczelne), a przede wszystkim zgodne z przepisami przeciwpożarowymi.

Drzwi z wiatrołapu do kolejnego pomieszczenia powinny się otwierać na dalsze części domu.