Wnętrza

Musimy czuć się w nich dobrze i komfortowo. Jedne zachwycają nas i zachęcają do pozostania na dłużej, inne są nam obojętne. To, jakimi przedmiotami się otaczamy i jak wyglądają wnętrza naszego domu, jest odzwierciedleniem naszych upodobań i naszego charakteru.

To właśnie o naszych preferencjach i gustach opowiadamy najpierw architektom lub projektantom wnętrz, którzy później realizują naszą wizję danego pomieszczenia. Niemniej ważny jest także dobór odpowiednich kolorów. To kolor buduje w dużej mierze nastrój – może relaksować, pobudzać, inspirować. Preferuję jasne wnętrza, bo w nich czuję się najlepiej, ale jest to oczywiście kwestia gustu, który z biegiem lat może się zmieniać. Najważniejsze, byśmy czuli się w naszych domach dobrze i bezpiecznie. To jest z pewnością priorytetowy aspekt.

Przestrzeń publiczna

Inne podejście i kryteria towarzyszą projektowaniu wnętrz publicznych, te muszą spełniać wiele oczekiwań i funkcji. Dawniej uważano, że niektóre kolory z góry przypisane są wnętrzom szpitalnym czy biurowym. Dziś już wiemy, że użycie zdecydowanego koloru w tych miejscach wpływa pozytywnie na naszą psychikę. I tak na przykład, wykorzystując zdecydowane, nasycone barwy we wnętrzach, w których odbywają się np. skomplikowane często badania dzieci, możemy wpłynąć na zmniejszenie stresu podczas takiego badania i – co się z tym wiąże – dokładniejsze rezultaty.

Wnętrzami publicznymi, w których architekci mogą działać bez ograniczeń, tworząc oryginalne klimaty, są z pewnością hotele.

Bywa, że ich wyjątkowe wnętrza zapamiętujemy na wiele lat. Do moich projektów wnętrz hotelowych należy Byblos Art & Design Hotel Villa Amista, nad którym pracowałam razem z Atelier Mendini.

Inspirujące wnętrze

Hotel powstał na bazie zabytkowej willi, którą w projekcie rozbudowaliśmy. W efekcie stała się ona miejscem publicznym, mogącym pomieścić 200 gości. Projekt należy do kategorii, która powstała kilka lat temu: art & design hotel. Co ważne, w projekcie zachowaliśmy zabytkowe freski oraz podłogi, ale śmiało ingerowaliśmy w całą resztę. Sam wybór kolorystyki ścian czy innych elementów architektonicznych był dość nowatorski i rzadko wykorzystywany jest w tego typu projektach, tzn. dotyczących renowacji obiektów zabytkowych.

Projekt ten został zaliczony do grona art & design hotel również dzięki naszym staraniom o dobór mebli i przedmiotów. Postawiliśmy na najlepsze firmy i projektantów, którzy są słynni w świecie designu i wyznaczają jego nowe kierunki. Tym sposobem we wnętrzach Villa Amista mamy meble Rona Arada, Gaetano Pesce, Alessandra Mendiniego, Setsu i Shinobu Ito, Konstantina Grcica i wielu innych projektantów współpracujących z takimi firmami jak Moroso, Vitra, Edra, Classicon i inne.

Kolejnym ważnym aspektem, nad którym pracowaliśmy z niezwykłym pietyzmem, zarówno we wnętrzach willi, jak i w przestrzeni okalającego ją parku, była sztuka współczesna. Zadbaliśmy o to, by historyczne wnętrza willi w nowej odsłonie zdobiły prace specjalnie wybranych współczesnych artystów. Znajdziemy więc tam Marinę Abramovića, Vanessę Beecroft, Tony‘ego Cragga, Petera Halleya, Anisha Kapoora, Takashi Murakami i wielu innych. Sztuka współczesna, mocne w wyrazie meble słynnych projektantów oraz wyjątkowa kolorystyka Byblos Art & Design Hotel Villa Amista tworzą z tego obiektu i otaczającego go parku jedno z bardziej niezwykłych miejsc w Europie. Tutaj sztuka łączy się z projektowaniem, historią tego obiektu oraz z inną sztuką – bardzo cenną – sztuką kuchni i wina, z którego słynną Włochy. Villa Amista znajduje się w jednym z ważniejszych w produkcji win regionie Valpolicella w okolicach Werony.