Niewątpliwie musi minąć jeszcze trochę czasu zanim wiele naszych rodzimych projektów wyjdzie z fazy prototypowej i masowo trafi do produkcji, a więc stanie się ogólnodostępne dla wszystkich. My jednak, jako konsumenci na pewno możemy wesprzeć ten proces. Polski design i polskie szkoły projektowe mają znakomite tradycje. Młodzi twórcy kontynuują je, przekuwając swoje pomysły, idee w estetyczne i funkcjonalne meble, elementy dekoracyjne czy przedmioty codziennego użytku. Nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymują polskie projekty w międzynarodowych konkursach są doskonałym potwierdzeniem naszego kunsztu. Dlaczego więc zdecydowanie częściej wybieramy jednak zagraniczne produkty? Owszem, być może są one łatwiej dostępne, ale czy nie warto zadać sobie odrobiny trudu i do wnętrza swojego domu poszukać czegoś naprawdę unikatowego?

„Polisz dizajn”

Polskie wzornictwo święci dziś triumfy w różnych sektorach: od kostki brukowej po zabawki dla dzieci… Żeby się o tym przekonać, warto przyjrzeć się kilku inspirującym przykładom.Skoro już o kostce brukowej mowa… Osobom poszukującym ciekawych nawierzchni brukowych powinna spodobać się rozwiązanie Stream Line, inspirowane zjawiskami zachodzącymi w naturze, w tym przypadku ruchem strumienia wody. Celem Jerzego Dobrzańskiego było zaprojektowanie elementu nawierzchni brukowej, którego moduł dawałby szerokie możliwości układu i kompozycji, a jednocześnie, przez swoją organiczną formę, łączyłby beton z elementami natury – trawą, piaskiem, wodą. Zestawienie poszczególnych modułów nadaje całej kompozycji płynności i spójności. Inspiracje ze świata natury czerpie także Justyna Medoń, autorka niezwykłych wzorów tkanin i tapet do produkcji których wykorzystywana jest pracochłonna, znana już w starożytnych Chinach i Japonii, technika sitodruku. Dzięki temu w manufakturze powstają niepowtarzalne wzory: ręcznie rysowane, a następnie przenoszone na sito. Stanowią znakomite dopełnienie dostojnych, klasycznych wnętrz, ale mogą też stać się efektownym akcentem w surowej, industrialnej przestrzeni, zdominowanej przez biel lub odcienie szarości. Tapety mogą zostać wydrukowane w dowolnej kombinacji kolorystycznej.

Zaproszenie do współtworzenia

Jednym z moich ulubionych, wiodących trendów w projektowaniu ostatnich lat jest możliwość kształtowania ostatecznej formy kupowanego przez nas przedmiotu. Takie możliwości daje zaprojektowana przez Mikołaja Wierszyłłowskiego dla NOTI Sofa Teddy Bear. „Cały pomysł kolekcji inspirowany jest dzieciństwem oraz złotym okresem polskiego wzornictwa minionego wieku.

Chcąc odpowiedzieć na potrzeby i specyficzne wymagania użytkownika, włącza się go w proces powstawania mebli.

Ten, w zależności od swoich upodobań, bawi się bryłami – składa, zestawia, dopasowuje, budując fotele, sofy – większe, mniejsze, niższe, wyższe. Miękkie, obłe, organiczne formy i bryły pozwalają na zgodne sąsiedztwo pozornie nieprzystających razem elementów.” [źródło: www.sztuka-wnetrza.pl]

Z tej samej potrzeby powstała, zaprojektowana dla dzieci i młodzieży, kolekcja mebli Young Users by Vox, projektu Marty Krupińskiej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik staje się współtwórcą ostatecznego kształtu mebla. Projekt daje możliwość stworzenia własnych zestawów mebli z elementów – brył, systemu metalowych nakładek (np. tarcza do gry w darta) oraz akcesoriów na fronty mebli (np. wieszaki, magnesy).

Także rowery mogą w unikatowy sposób odzwierciedlać charakter ich właściciela. Taką możliwość daje chociażby niewielka manufaktura Fera Bies, produkująca rowery na zamówienie i według wytycznych klienta. Wspomniana kolekcja Young Users wpisuje się doskonale w jeszcze jeden trend: projektowanie z myślą o dzieciach. Zabawki rozwijające kreatywność to prężnie rozwijający się w Polsce sektor projektowania. Z pewnością należy tutaj docenić Hocki-klocki, wymyślone przez grupę projektową Od Rzeczy oraz domki i pojazdy do samodzielnego złożenia i pokolorowania od Trzech Myszy. W ostatnich latach zdecydowanie rozwinęła się oferta projektów dedykowanych dzieciom. W końcu mali użytkownicy zaczęli być traktowani na równi z tymi dorosłymi.

Dobre przykłady polskiego, współczesnego wzornictwa mogłabym mnożyć w nieskończoność. Mam jednak nadzieję, że tych kilka przykładów stanie się inspiracją do bliższego przyjrzenia się poczynaniom naszych projektantów i sprawi, że znakomity polski design także w kraju będzie kojarzony z „must have” każdego, nowego sezonu.