Moda na jasne meble przyszła do nas z Północy – z sezonu na sezon rośnie w siłę, wraz z rosnącą sympatią Polaków do stylu skandynawskiego. W naszych domach białe, lekkie meble lub te w kolorze naturalnego, jasnego drewna wyparły ciemne i ciężkie regały. Dzięki temu wnętrza nabrały bardziej naturalnego, niezobowiązującego wyglądu, co pociągnęło za sobą bardziej swobodne ich użytkowanie.

Jedną z możliwości jest urządzenie całej sypialni na biało. Monochromatyczne, białe wnętrze ma w sobie niewymuszoną elegancję i delikatność. Aby nie stało się zbyt szybko nudne, dobrze jest zróżnicować faktury materiałów użytych do wykończenia i zastosować zróżnicowane formy mebli. Słowo-klucz w tym przypadku to ”kontrast”. Zestawienie powierzchni matowych z błyszczącymi, płaskich z wypukło-wklęsłymi, prostych, geometrycznych kształtów z kształtami obłymi, sprawi, że pokój, pomimo wszechobecnej bieli, będzie interesujący. Znacząca zmianę może wnosić do niego każdorazowa zmiana poszewek – można je dobierać w zależności od aktualnego nastroju.

Jasne meble, zarówno białe jak i w kolorze naturalnego lub bielonego drewna, dobrze komponują się także z pastelowymi kolorami ścian: różem, rozbielonym seledynem, błękitem, fioletem czy odcieniami cytrusowymi. Jaki kolor ostatecznie pojawi się na ścianach zależy od naszych upodobań i potrzeb. Ktoś, kto potrzebuje wyciszenia zmysłów, wybierze barwy z chłodnej części palety, ktoś, kto lubi cieplejsze, słoneczne klimaty i potrzebuje dawki pozytywnej, słonecznej energii będzie czuł się lepiej w otoczeniu ciepłych barw.

Do kolorów pastelowych należy też jasny szary. Szarość, także ta ciemniejsza, stanowi z bielą i jasnym beżem przepiękny, ponadczasowy zestaw. Szaro-białe wnętrze można zaaranżować w stylu glamour, dodając elementy srebrne i kryształowe (na ścianach sprawdzą się struktury ze srebrzystą poświatą),lub w stylu loftowym – do czego idealnie nada się tynk dekoracyjny Beton MAGNAT Style imitujący prawdziwy beton.

Podobnie ponadczasowe, klasyczne wręcz, jest połączenie bieli z czernią. Kształty jasnych mebli będą dobrze wyeksponowane na tle czarnej ściany, a całość – po dodaniu czarnych elementów dekoracyjnych – będzie miała bardzo wyraźny, graficzny charakter.

Na koniec pozostały kolory w wydaniu nasyconym, intensywnym. Meble w tym przypadku również będą dobrze wyeksponowane, jednak nie ma to tak dramatycznego, silnego wyrazu jak w przypadku czerni. Tu również aktualna jest zasada towarzysząca doborowi odcieni pastelowych – chłodnie kolory będą działy relaksująco na umysł i wyciszające, ciepłe – pobudzająco.

Bez względu na to, na jaki kolor ścian zdecydujemy się, jedno jest pewne: gdy użyty kolor znudzi się nam, możemy go zmienić na dowolny inny. Jasne meble mają ten ogromny atut, że dobrze wyglądają w każdym otoczeniu.