Wspólny pokój dla rodzeństwa ma wiele zalet. Dzielenie przestrzeni z pewnością pozytywnie wpływa na komunikację między dziećmi, które mogą wspierać się w nauce oraz zabawie. Prawdziwe wyzwanie pojawia się wtedy, gdy dysponujemy niewielkim metrażem, a nasze pociechy różnią się wiekiem, charakterem i zainteresowaniami. Wówczas naszym zadaniem jest stworzenie komfortowego i funkcjonalnego pokoju, w którym będą mogły one bez przeszkód uczyć się, wypoczywać i rozwijać swoje pasje. Co więcej, miejsce to powinno zapewnić im poczucie prywatności i odpowiadać na ich aktualne potrzeby.

Sztuka kompromisu

Urządzanie pokoju rozpoczynamy od wspólnej narady na temat koloru ścian. Wybór kolorystyki powinien spełniać oczekiwania obojga rodzeństwa, tak aby każde z nich czuło się wygodnie i bezpiecznie. Jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, najlepiej ustalić jedną stonowaną i neutralną barwę i przekonać dzieci, iż swoje ulubione kolory będą mogły wprowadzić w meblach, dodatkach i dekoracjach. Świetnie sprawdzą się kolory z palety Śnieżka Satynowa, np. Figlarny Róż 531 lub Lodowy Błękit 557. Dodatkowo farba ta zawiera innowacyjny dodatek Teflon™ surface protector, który ułatwia usuwanie plam i zabrudzeń, a także certyfikat Ecolabel potwierdzający, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia, co jest szczególnie ważne w przypadku dziecięcego pokoju.

Jeśli dysponujemy nieco większym metrażem, możemy zastosować dwa kolory. W ten sposób wizualnie podzielimy pokój, organizując osobny zakątek dla każdego dziecka. Różnice w kolorystyce powinny być jednak na tyle subtelne, aby nie zaburzyły harmonii pokoju.

Planowanie przestrzeni

W pokoju powinna znaleźć się część sypialniana, strefa do nauki oraz przestrzeń do zabawy lub, w przypadku starszych dzieci, uprawiania hobby. Wyselekcjonowanie poszczególnych stref funkcyjnych jest bardzo ważne dla komfortu dzieci: podczas gdy jedno z nich odrabia lekcje przy biurku, drugie może zająć się rozwijaniem kreatywności w innej części pokoju. W kąciku do nauki przede wszystkim powinny znaleźć się biurka, odpowiednie oświetlenie oraz wygodne krzesła. Małe dzieci mogą posiadać wspólny duży stolik, jednak te w wieku szkolnym zdecydowanie powinny mieć do swojej dyspozycji osobne miejsca do pracy i nauki. Dla ucznia idealnym kolorem jest zielony, który nie tylko działa relaksująco, ale poprawia koncentrację i odstresowuje.

W życiu młodszych dzieci najważniejsza jest zabawa, dlatego w ich pokojach powinna dominować wolna i niczym nieskrępowana przestrzeń, umożliwiająca rozwój dziecięcej kreatywności oraz pasji do gier i zabaw. Takim obszarem może stać się podłoga pokryta miękką wykładziną z rozrzuconymi poduszkami, pufami do siedzenia lub niewielkich rozmiarów stolik z krzesłami, który zachęci dzieci do rozwijania talentów plastycznych.

Dobra organizacja

W przypadku małych pokojów powinniśmy dążyć do maksymalnego wykorzystania powierzchni, jednocześnie nie rezygnując z wygody i ulubionych elementów wystroju naszych pociech. Dzieci mogą dzielić ze sobą dużą szafę i regały, w której będą przechowywać ubrania, książki, wspólne zabawki. Powinniśmy także zapewnić im osobne szafki i półki, w których będą przechowywać rzeczy osobiste, przybory szkolne, ulubione książki, pamiątki z wakacji czy kolekcje ulubionych bohaterów z kreskówek. Dlatego też warto zastanowić się nad meblami modułowymi z mnóstwem schowków, szuflad i segregatorów, które są funkcjonalne i mają estetyczne wykończenie w ulubionych kolorach dzieci.

Nawet na małej przestrzeni nie rezygnuj z drobnych elementów dekoracyjnych, które wyrażają pasje i zainteresowania dzieci. Pościel lub plakat z ukochanymi bohaterami, segregatory w ulubionych kolorach, estetyczna skrzynia na skarby wzbogacą aranżację pokoju. Pamiętaj tylko o umiarze i harmonii kolorystycznej.

Jedną z ważniejszych decyzji jest zakup łóżek. Możemy zdecydować się na zakup łóżek piętrowych, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca i konkretne wytyczenie strefy sypialnianej w pokoju. Z kolei łóżka piętrowe połączone z biurkiem i szafkami stwarzają wiele możliwości funkcjonalnej i estetycznej aranżacji. W nieco większych pokojach możemy pokusić się o łóżko z wysuwanym dodatkowym materacem lub parą osobnych łóżeczek. Aranżując pokój dla rodzeństwa, warto przemyśleć dokładnie każdy szczegół, a wybór kolorów lub zakup mebli i dodatków poprzedzić rozmową z dziećmi, które powinny opowiedzieć nam o swoich potrzebach i zainteresowaniach.

Zdjęcie główne:

Agata Meble

Zdjęcie nr 1:

Black Red White

Zdjęcie nr 3:

Śnieżka