Pobudzać czy uspokajać, czyli o kolorach

Najważniejsza cecha, która określa charakter pokoju, to kolory. Malując ściany na biało powiększymy optycznie przestrzeń i małe pomieszczenia będą wydawały się przestronniejsze. Zastrzyku energii, tak potrzebnej w życiu każdego nastolatka, dodadzą nasycone kolory. Nie bójmy się zdecydowanych odcieni i zabawy farbą – spory efekt przyniesie pomalowanie intensywnym kolorem jednej ściany. Pobudzająco i optymistycznie będzie we wnętrzu, w którym użyto barwy żółtej i pomarańczowej – śmiało sięgnąć można po farby Śnieżka Barwy Natury i wybrać kolory, takie jak Złote Kłosy 103 lub Gorące Lato 140. Ukojenie i spokój przyniosą zaś odcienie niebieskiego i zieleni. Kolory farb Śnieżka Barwy Natury Zielona Herbata 131 oraz Barwy Natury Wiosenny Deszczyk 141 działają uspokajająco, nadają się więc dla tych nastolatków, których przepełnia energia.

Przestrzeń praktyczna

Należy pamiętać o tym, że pokój nastolatka powinien spełniać wiele funkcji: musi być jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, garderobą i gabinetem do pracy. Istotny jest więc przemyślany wybór mebli. Po pierwsze, łóżko z wygodnym materacem. Po drugie, biurko- na tyle duże, by podczas pracy pomieściło wszystkie potrzebne zeszyty, książki, przybory szkolne oraz komputer. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na obecność szuflad i schowków, niezbędnych dla każdego nastolatka, niezależnie od płci. Biurko najlepiej ustawić po oknem tak, aby padało na nie naturalne światło.

Niezbędna jest także odpowiednia lampa – jej światło powinno dobrze oświetlać blat. Szafę najlepiej wybrać taką, która w drzwi ma wbudowane lustro – to rozwiązanie docenią zarówno dziewczyny, jak i chłopcy, którzy w tym wieku już zwracają uwagę na swój wygląd. Warto też zastanowić się nad modnymi ostatnio, funkcjonalnymi meblami modułowymi. Dają one wiele możliwości ustawienia i dzięki temu idealnie dopasowują się do potrzeb wymagającego użytkownika. A gdy nasz nastolatek zmieni nastrój i będzie chciał odmienić wygląd swojego pokoju, wystarczy na nowo zaaranżować układ modułów – proste!

Sprytne rozwiązania

Każdy nastolatek ma mnóstwo drobiazgów, które są dla niego bardzo ważne. Istotne jest, aby wszystkie one znalazły dla siebie miejsce. Przede wszystkim maksymalnie wykorzystajmy ściany! Kołki i wieszaki nie kosztują wiele, a dzięki nim wyeksponowana biżuteria będzie cieszyć oko, a worek z butami na zajęcia sportowe zawsze znajdzie się pod ręką. Półki wprowadzą optyczny porządek i będą idealnym miejscem na powiększający się księgozbiór czy pamiątkowe drobiazgi z wakacji. Pojemniki sprytnie schowane pod łóżkiem połkną mało estetyczne śrubki i śrubokręty młodego majsterkowicza lub zabawki z dziecięcych lat, z którymi tak trudno się rozstać.

Kto tu mieszka?

Pokój powinien być odzwierciedleniem zainteresowań nastolatka, jest to przecież przestrzeń, w której rozwijać on będzie swoje pasje i hobby. Jego namiętnością jest sport? Niech ściany ozdobią fotoreporterskie sportowe zdjęcia, wyeksponowane w sporych, dekoracyjnych ramach lub antyramach. Jeśli po roku miejsce piłki nożnej zajmie muzyka, nie trzeba będzie robić remontu całego pokoju – fotografie sportowców z łatwością wymienimy na podobizny ulubionych muzyków. Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie tablicy korkowej, która ochroni ściany przed klejem i pineskami, a jednocześnie zapewni twórczą przestrzeń, w całości poddaną nieskończonej wyobraźni nastolatka i milionom jego pomysłów.