Zanim zaczniemy meblowanie, trzeba zadbać o ściany i podłogę. Na podłodze sprawdzi się podłoga w stylu rustykalnym – szerokie deski lub panele imitujące je, oraz parkiet drewniany układany w tradycyjną jodełkę lub jodełkę chevron. Na ścianach powinny pojawić się pastelowe kolory – rozbielona zieleń, pudrowy róż, jasny beż, seledyn, oliwka. Wybraną ścianę można ozdobić tynkiem dekoracyjnym, farbą strukturalną, flokowaną tapetą lub tkaniną. Koniecznie trzeba użyć listew dekoracyjnych i sztukaterii, które nadadzą wnętrzu pałacowy, elegancki charakter.

Meble w stylu retro mogą być nowe – produkowane dziś, ale inspirowane starymi kształtami i ornamentyką, lub „z odzysku” – znalezione na pchlim targu, odziedziczone po rodzinie, kupione od kolekcjonera. Oryginalne meble, oprócz niepowtarzalnych form, mają coś więcej: swoją historię. To ona często dodaje im niezwykłości. Stara konsola, fotel berżera, tapicerowane krzesła, łóżko z ozdobnym, materiałowym zagłówkiem lub łoże ręcznie kute, szafa z gzymsem i ozdobnymi uchwytami – tego rodzaju meble nadadzą wnętrzu niecodzienny charakter. Uroczo wyglądają meble w stylu shabby chic – bielone, z przecierkami. W otoczeniu pastelowych ścian robią bardzo delikatne, kobiece wrażenie. Ciekawym rozwiązaniem jest też łóżko z baldachimem. Jak szaleć to szaleć!

Umeblowany pokój wymaga udekorowania za pomocą stylowych dodatków. Koniecznie trzeba zadbać o lampy w stylu retro – na rzeźbionych podstawach, z tkaninowymi abażurami, ozdobione kryształkami. Wieloramienne świeczniki spotęgują pałacowy charakter wnętrza, a dawane przez nie światło doda mu przytulności. Na ścianach nie może zabraknąć obrazów, sztychów i lustra w zdobionych ramach. Przełączniki światła też powinny być stylowe, inspirowane dawnymi formami.

Ciepły klimat wprowadzą do sypialni poduszki, pledy i narzuty. Styl retro lubi ciężkie, aksamitne materiały tak samo jak koronki. Zasłony powinny być drapowane, upinane sznurami z chwostami. Wzorzyste dywany i te w stylu shaggy też są dobrze widziane.

Styl retro sprawdzi się też w sypialni małego dziecka. Pastelowe ściany działają uspokajająco na dziecko, a słodka stylistyka mebli i dodatków koresponduje z dziecięcymi pluszakami i modnymi minimalistycznymi, drewnianymi zabawkami w stylu retro. Ten sposób urządzenia pokoju wybierają rodzice, którzy chcą trochę uciec od współczesnego świata pełnego technologii, przeładowanego bodźcami i chcą zapewnić dziecku harmonijne otoczenie do rozwoju.