Sen zabiera nam około 1/3 doby. To oznacza, że w sypialni spędzamy 30% naszego życia – średnio około 25 lat. Głównie nieświadomi otoczenia. Co nie oznacza jednak, że jest ono bez znaczenia. Sypialnia powinna sprawiać, że czujemy się w niej bezpiecznie, zapewniać pozytywne bodźce estetyczne ułatwiające zasypianie oraz oferować praktyczne rozwiązania, które ułatwiają sprawne przygotowanie się do wyjścia z domu i realizacji codziennych obowiązków.

Na początku należy ustalić, w którym miejscu będzie stało łóżko. Często jest to narzucone z góry przez istniejący kształt pomieszczenia, jeśli jednak masz dużą sypialnię zbliżoną kształtem do kwadratu, wybierz takie ustawienie względem okna, które najbardziej ci odpowiada. Są osoby, które lubią, gdy łóżko jest ustawione bokiem do okna, inne lubią mieć okno na wprost oczu, a pewna grupa osób wybierze ustawienie, w którym okno znajduje się za zagłówkiem łóżka. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle dyskusyjne, że przy oknie najczęściej usytuowane są grzejniki, a spanie blisko gorącego kaloryfera nie jest korzystne dla zdrowia. Zasady feng shui, jeśli chcesz się nimi kierować, zalecają spanie z głową skierowaną na Północ, ma to mieć związek z magnetyzmem Ziemi. 

Nasza porada:

ustaw łóżko bokiem do okna, najlepiej w pewnej odległości, tak aby mieć dostęp do łóżka z każdej strony. Przy takim ustawieniu ścianę za wezgłowiem łóżka można potraktować w szczególny sposób nadając jej (inny niż dominujący  w pozostałej części pokoju) kolor, wzór lub fakturę. Ścianę możesz pomalować farbą strukturalna, zastosować tynk dekoracyjny, tapetę, drewno, beton architektoniczny, tapicerkę lub panele 3d – możliwości jest nieskończenie wiele.

Dla wielu osób ważna jest w sypialni obecność telewizora. Najlepiej, żeby znalazł się vis a vis ściany, o którą oparty jest zagłówek, ale jeśli nie ma innej możliwości może stać lub wisieć pod pewnym kątem względem łóżka.

Nasza porada:

zabuduj telewizor tak, żeby schować kable. Wieszając go na ścianie możesz też przewiercić dziurkę przez ścianę i kable poprowadzić do gniazdka w sąsiednim pokoju.

Ważnym elementem sypialni są też szafki nocne. To tu odłożysz książkę czytaną przed snem, okulary, szklankę z wodą, budzik i inne potrzebne ci w sypialni przedmioty. 

Nasza porada:

wartym uwagi rozwiązaniem są szafki podwieszane – nadają one lekkość pomieszczeniu. Pomyśl o zamontowaniu w niej gniazdka, do którego można podłączyć ładowarkę smartfona i budzik elektryczny. 

Kolejny ważny punkt na liście spraw do przemyślenia w trakcie urządzania sypialni to oświetlenie. Powinno być łagodne, rozproszone i ciepłe. Z żyrandola można spokojnie zrezygnować, chyba że jego podstawową funkcją ma być funkcja dekoracyjna. Na pewno potrzebna jest lampka do czytania przy łóżku i boczne światła w postaci kinkietów, stojącej lampy lub taśm LED. Nastrój do sypialni wprowadzą też girlandy kulistych lampek.

Nasza porada:

taśma LED zamocowana nad wezgłowiem łóżka, ukryta we wnęce pod sufitem, podkreśli główną ścianę sypialni i doda jej miękkości. Możesz też umieścić światło pod łóżkiem- będzie wyglądało jakby unosiło się nad ziemią.

Na koniec porada kolorystyczna: w sypialni najlepiej sprawdzają się kolory Ziemi, szarości, biel i stonowane, chłodne pastele. Do koloru ścian dobierz zasłony, pościel, narzutę na łóżko, dywanik w podobnej tonacji. W harmonijnie urządzonym będzie się ci dobrze wypoczywało.